Radomskie Towarzystwo Fotograficzne ma 60 lat

Krystyna Piotrowska Krystyna Piotrowska

publikacja 29.05.2021 09:50

Okolicznościowa wystawa w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

Wystawę można oglądać w Dziale Przyrody Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Wystawę można oglądać w Dziale Przyrody Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

W tym roku Radomskie Towarzystwo Fotograficzne świętuje 60-lecie nieprzerwanej działalności.

Z tej okazji zaplanowało wiele imprez kulturalnych, przygotowanych w ramach Budżetu Obywatelskiego. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objął prezydenta Radomia Radosław Witkowski.

Jednym z jubileuszowych punktów było otwarcie wystawy fotograficznej: Ptasie nasTroje - Dorota Wólczyńska, Tomasz Kuna, Marek Zawadzak. Ekspozycję można oglądać w Dziale Przyrody w Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Autorzy zdjęć to członkowie RTF, zapaleni przyrodnicy i pasjonaci fotografii, którzy są członkami Klubu Przyrodników Regionu Radomskiego. Zafascynowani światem przyrody prowadzą bezkrwawe łowy z aparatem fotograficznym. Pomaga im w tym wiedza przyrodnicza i umiejętności fotograficzne. Ich uwaga skupia się głównie na dokumentowaniu piękna przyrody, ale także starają się odnaleźć w innych tematach. Cała trójka bierze udział w wystawach RTF i osiąga sukcesy w pokazach, i konkursach fotograficznych.

Otwarcie wystawy. Od lewej stoją: Leszek Ruszczyk, Leszek Jastrzębowski, Tomasz Kuna, Dorota Wólczyńska, Marek Zawadzak i Marek Słupek.   Otwarcie wystawy. Od lewej stoją: Leszek Ruszczyk, Leszek Jastrzębowski, Tomasz Kuna, Dorota Wólczyńska, Marek Zawadzak i Marek Słupek.
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

Autorów zdjęć jak również wszystkich przybyłych na wernisaż przywitał gospodarz miejsca Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego. O wystawie słów kilka powiedział jej opiekun Marek Słupek, znany radomski przyrodnik, kierownik Działu Przyrody w Muzeum im. J. Malczewskiego: - To kolejna wystawa przyrodnicza. Profesja niesłychanie trudna, wymagająca wielu wyrzeczeń. Żeby zaczaić się na jedno ujęcie, trzeba poświęcić wiele tygodni, może nawet miesięcy wyczekiwań, przygotowań. To hobby czasochłonne i pracochłonne, pełne poświęcenia.

Głos zabrał także prezes RTF Leszek Jastrzębowski: - Przy takiej okrągłej rocznicy staramy się pokazać trochę więcej niż normalnie, ale normalnie też pokazujemy sporo. W ciągu roku zawsze odbywa się około 20 wystaw RTF w różnych obiektach, ale w Muzeum gościmy pierwszy raz. 60 lat to masa czasu. Niewiele jest takich organizacji, które tyle czasu przetrwają bez radykalnych zmian. Nam się udało zachować tę strukturę od momentu powstania. To dlatego, że pasjonaci fotografii są takim zgranym zespołem i oni potrafią jakoś skupić się, i fotografować. Fotografujemy na różnych plenerach, a nasze wystawy odbywają się w różnych częściach miasta. Z przyjemnością chciałem zaprosić państwa na wystawę tych trzech młodych osób, które zajmuj się fotografią, której ja nie umiem robić i niewiele na ten temat mogę powiedzieć. Jak powiedział Tomek Kuna, gdy fotografuje, to trzeba mieć sporo cierpliwości i sporo zaparcia, żeby to zrobić. Ale efekty są znakomite. Zapraszam do obejrzenia wystawy.

Autorom zdjęć gratulowali znajomi i przyjaciele. Wystawa przykuwała uwagę, bo to co pokazali na zdjęciach jej autorzy po prostu zachwycało.

Członkowie RTF spotykają się w każdy wtorek o godz. 18. W programie spotkań są: forum dyskusyjne nad pracami fotograficznymi, Mała Galeria RTF, organizacja imprez fotograficznych takich jak plenery, konkursy i wystawy. Zgodnie z założeniami statutowymi Radomskie Towarzystwo Fotograficzne organizuje wystawy indywidualne, Doroczną Wystawę Fotografii Członków RTF, ogólnopolskie konkursy fotograficzne. Do wszystkich organizowanych wystaw wydawane są katalogi lub foldery informacyjne.

Radomskie Towarzystwo Fotograficzne jest kontynuatorem tradycji stowarzyszeń twórczych sztuki fotografii w Radomiu mających swój początek w działalności Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego przed II wojną światową, poprzez utworzony w 1945 roku Klub Fotograficzny, do istniejącego od 1947 roku Oddziału Wojewódzkiego Polskiego Towarzystwa Fotograficznego.

RTF powstało 31 maja 1961 roku, posiada osobowość prawną, jest zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym. Swoją siedzibę ma w Klubie Środowisk Twórczych „ŁAŹNIA” przy ul. Żeromskiego 56 w Radomiu. Jest członkiem zbiorowym Stowarzyszenia Twórców FOTOKLUB Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie.

RTF jest stowarzyszeniem otwartym, do którego mogą należeć wszyscy, zarówno profesjonaliści, amatorzy jak i sympatycy fotografii. Stowarzyszenie zaprasza swoich członków i osoby zainteresowane fotografią na cotygodniowe spotkania, które odbywają się w każdy wtorek o godz. 18 w Klubie Środowisk Twórczych Łaźnia przy ul. Żeromskiego 56.