Wyniki konkursu "17 sylab o wolności"

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 22.06.2021 20:54

Na ogólnopolski konkurs literacki na małą formę poetycką haiku wpłynęło 330 utworów.

Laureaci z organizatorami i wręczającymi nagrody w ogrodzie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu. Laureaci z organizatorami i wręczającymi nagrody w ogrodzie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu.
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Taka liczba przysłanych prac zdumiała i ucieszyła samych organizatorów, a więc Miejską Bibliotekę Publiczną w Radomiu.

Konkurs wpisał się w FREE(RA)DOM FESTIVAL, jedną z imprez obchodów 45. rocznicy protestu robotniczego w Radomiu. Impreza zorganizowana była w Radomiu po raz pierwszy. Haiku to japońska forma poetycka, typowa dla literatury tego kraju od XVII do XIX w., a zarazem okazja do zwięzłego wyrażania się i intelektualnej zabawy.

Radomskie haiku zorganizowano w dwóch kategoriach. W młodszej, do lat 18, zwyciężyła Agnieszka Prętka z Zielonej Góry. A jej 17 sylab o wolności to ten utwór: „Nikt nie każe bzom, by zakwitły na wiosnę. I tak to robią”.

W kategorii powyżej lat 18 wygrała Monika Ślusarek z miejscowości Misie na Lubelszczyźnie. Zwyciężczyni przyznała, że czyta dużo poezji, i bardzo lubi spacery. Inspiracją dla jej haiku był smutny obraz pustych małych butelek po alkoholu, rzuconych w lesie: „Widziałam dzisiaj dwie małpki na wolności. Szklane i puste”.

Wyniki konkursu ogłosił Sebastian Równy, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego i przewodniczący jury.

Nagrody zwycięzcom i wyróżnionym w ogrodzie biblioteki wręczył Mateusz Tyczyński, wiceprezydent Radomia.

Laureaci w kategorii do lat 18: Agnieszka Prętka (I miejsce), Małgorzata Ogonowska z Białegostoku (II miejsce) i Anna Maria Tomala z Paderborn w Niemczech (III miejsce). Oraz wyróżnieni: Olga Stefanowska z Radomia, Lena Dziurska z Rybnika, Maciej Śliwiak z Chwaszczyna, Piotr Tomica z Radomia i Filip Brożyna z Radomia.

Laureaci w kategorii powyżej lat 18: Monika Ślusarek z miejscowości Misie (I miejsce), Anna Budzyńska z Łodzi (II miejsce) i Agata Ceglińska z Izabelina (III miejsce). Oraz wyróżnieni: Jerzy Goraj z Krakowa, Mieczysław Miazga z Warszawy, Luiza Paluchiewicz z Gliwic, Elżbieta Karlińska z Namysłów oraz Lidia Baściuk z Brzezia.