PSP w Sycynie ma 100 lat

Krystyna Piotrowska Krystyna Piotrowska

publikacja 29.06.2021 20:02

Szkoła nosi imię niezrównanego mistrza odrodzeniowej literatury, syna tej ziemi, Jana Kochanowskiego.

 W uroczystościach uczestniczył poczet sztandarowy. W uroczystościach uczestniczył poczet sztandarowy.
Ks. Stanisław Piekielnik

Uroczyste obchody jubileuszu 100-lecia Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Sycynie rozpoczęły się Mszą św. w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Jasieńcu Soleckim. W Eucharystii, której przewodniczył bp Piotr Turzyński, uczestniczyła społeczność szkoły na czele z dyrekcją i gronem pedagogicznym. Przybyli również absolwenci placówki.

W homilii biskup nawiązał do św. Jana Chrzciciela, mówiąc, że to są imieniny Mistrza Jana. - Starożytni Rzymianie posiadali zasadę verba docent exempla trahunt, która dziś też jest bardzo ważna. Kościół pokazuje świętych jako wzory do naśladowania, a społeczność narodowa posiada swoich wielkich ludzi i bohaterów. Takimi wzorami są św. Jan Chrzciciel i Jan Kochanowski. Obydwaj posiadali mądrość, która swoje źródło ma w Bogu. Biskup przypomniał, że Jan Kochanowski to człowiek renesansu: mądry, wierzący w Boga, pełen humoru (fraszki) rozumiejący trud ludzkiego życia (treny po śmierci Urszulki) i patriota ("Odprawa posłów greckich"). Zostawił po sobie m. in. pieśń "Czego chcesz od nas, Panie".

- U początków szkoły w Sycynie stoi mądrość miejscowych ludzi, którzy wzięli odpowiedzialność za przyszłość Polski i małej ojczyzny i pod koniec XIX wieku tworzą szkołę polską, która stopniowo się rozwija. Razem zbierają fundusze i tworzą po odzyskaniu niepodległości szkołę i potem budują dom na szkołę. U korzenia szkoły w Sycynie leży więc miłość do mądrości i wspólnota. Niech tak pozostanie - podkreślił bp. Piotr. Na zakończenie Eucharystii wyraził życzenie, aby szkoła wychowała nowego Janka Kochanowskiego.

 

Homilię wygłosił bp Piotr Turzyński.   Homilię wygłosił bp Piotr Turzyński.
Ks. Stanisław Piekielnik

Oficjalna część uroczystości  miała miejsce w szkole-jubilatce. Były odznaczenia, dyplomy uznania, pamiątkowe statuetki oraz podziękowania dla tych, którzy przez lata z wielką ofiarnością pracowali w szkole i pełnili ważną misję kształcenia okolicznych mieszkańców.  Swoją obecnością wydarzenie uświetnili: Artur Standowicz, wicewojewoda mazowiecki, Rafał Rajkowski, wicemarszałek, przedstawiciele posłów ziemi radomskiej, Wojciech Nalberski, reprezentant Kuratorium Oświaty, Arkadiusz Sulima, burmistrz Zwolenia, przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Zwoleniu, radni miejscy oraz pracownicy placówek kulturalnych i oświatowych z terenu gminy Zwoleń.

Pamiątkową tablicę poświęcił proboszcz parafii w Jasieńcu Soleckim ks. Jarosław Pałka. W środku Grażyna Krześniak-Pakalińska.   Pamiątkową tablicę poświęcił proboszcz parafii w Jasieńcu Soleckim ks. Jarosław Pałka. W środku Grażyna Krześniak-Pakalińska.
Archiwum UM w Zwoleniu

Jubileusz został przełożony z 2020 roku na 2021 rok ze względu na sytuację pandemiczną.

Sycyna jest jedną z najstarszych wsi regionu radomskiego. Pierwsze wzmianki o istnieniu osady pochodzą z XII wieku. Miejscowość nierozerwalnie łączy się z rodem Kochanowskich, tu w 1530 roku, urodził się jeden z najwybitniejszych poetów renesansu - Jan Kochanowski.

Powszechna szkoła w Sycynie oficjalnie została otwarta po I wojnie światowej w 1920 roku. Lekcje odbywały się w użyczanych przez mieszkańców pomieszczeniach, w prywatnych domach. Realizowano program czterech klas. Lokalna społeczność w 1928 roku z własnych środków wybudowała pierwszy drewniany dom przeznaczony na szkołę. We wrześniu 1939 roku szkoła została czasowo zamknięta, a budynek zajęły wojska niemieckie. Okres powojenny to również trudny czas, zwłaszcza ze względu na brak sprzętu, podręczników i pomocy naukowych. W roku szkolnym 1949/50 podniesiono próg organizacyjny szkoły o kl. VI, a dwa lata później o kl. VII. W latach 1953-1954 Gromada wsi Sycyna przeprowadziła kapitalny remont budynku szkolnego. W roku 1966 powstała ośmioletnia szkoła podstawowa.

Szkoła pracowała w dwóch budynkach. W 1978 roku decyzją lokalnych władz oświatowych obniżony został stopień organizacyjny szkoły. W Sycynie powstał Szkolny Punkt Filialny z kl. I-IV, podległy Szkole Podstawowej w Sydole, do której dowożeni byli uczniowie klas V-VIII. Taka sytuacja trwała do 1984 roku. Po rozbudowie budynku szkolnego w Sycynie i jego modernizacji powstała sześcioklasowa samodzielna szkoła. Od 1 września 2001 roku, w związku z likwidacją Zespołów Szkół, PSP w Sycynie funkcjonowała jako pełna sześcioklasowa Szkoła Podstawowa, przy czym w Sycynie uczyły się dzieci z oddziału przedszkolnego i klas I-III, natomiast uczniowie klas IV-VI w Sydole. Od 2017 roku placówka funkcjonuje jako ośmioklasowa Szkoła Podstawowa mieszcząca się w dwóch budynkach (w Sycynie i w Sydole). Uczęszcza tu corocznie niemal 130 dzieci. Obecnie kadra pedagogiczna (20 nauczycieli) pracuje pod dyrekcją Grażyny Krześniak-Pakalińskiej. Szkoła aktywnie współpracuje z lokalnym środowiskiem i władzami samorządowymi. 

Przez 100 lat funkcjonowania szkoły jej mury opuściło ok. 1300 uczniów. Wielu z nich ukończyło wyższe uczelnie, legitymując się dyplomami techników, inżynierów, magistrów, a nawet zdobywając tytuł doktora czy profesora. Niektórzy piastują odpowiedzialne stanowiska m.in. w administracji państwowej, oświacie, służbie zdrowia, wojsku, policji. Od 2018 roku szkoła nosi imię Jana Kochanowskiego. Szkoła to również przez lata kultywowane tradycje, które służą integrowaniu społeczności szkolnej i lokalnej, tworzeniu swoistego klimatu malej ojczyzny.