Kurs dla kierujących ruchem podczas pielgrzymki na Jasną Górę

Krystyna Piotrowska Krystyna Piotrowska

publikacja 10.07.2021 16:55

Jego uczestnicy, po zdaniu egzaminu, będą zapewniać pątnikom bezpieczeństwo podczas poruszania się po drogach.

Ks. Mirosław Kszczot z grupą oczekujących  na kurs. Ks. Mirosław Kszczot z grupą oczekujących na kurs.
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

To szkolenie zorganizowane było już dla kolejnej grupy osób, które zdeklarowały chęć pomocy pielgrzymom przez zabezpieczanie przemarszu - będą kierować ruchem podczas pielgrzymki na Jasną Górę. Kurs odbywał się w parafii Miłosierdzia Bożego w Radomiu (os. Jeżowa Wola), gdzie proboszczem jest ks. Mirosław Kszczot, dyrektor Pieszej Pielgrzymki Diecezji Radomskiej na Jasną Górę.- Te osoby przechodzą specjalistyczne szkolenie organizowana prze Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego. To spora grupa, bo liczy 75 osób - mówi ks. Mirosław Kszczot.

Szkolenie prowadził Wojciech Brejtkop, egzaminator WORD w Radomiu: - Ze względu na warunki w ruchu drogowym, nasilenie tego ruchu, jego intensywność, czasem roboty drogowe, a tym bardziej, że jest to czas wakacji, istotne jest, żeby były osoby, które mają nadzór i potrafią ten ruch drogowy porządkować. Szkolenie kończy się egzaminem.

Wśród szkolących się był Kazimierz Nawrot z parafii pw. św Brata Alberta na Prędocinku: - Żeby kierować ruchem, trzeba mieć uprawnienia. Od ponad 20 lat prowadzę pielgrzymkę do Niepokalanowa, a teraz kolejny raz będę prowadził pielgrzymkę do Częstochowy. To taka służba dla ludzi i dla Pana Boga, żeby coś z siebie dać, chociaż na pielgrzymce ludzie zawsze coś tam z siebie dają. Jak idzie kolumna muszą być przynajmniej dwie osoby z uprawnieniami, jedna na jej początku, a druga na końcu. Mamy ze sobą tarcze, popularnie nazywane „lizakami”. Trzeba albo samochody puszczać, albo zatrzymywać, żeby ta kolumna szła bezpiecznie. Uprawnienia kierowania ruchem przydają się też podczas procesji na terenie parafii, czy na drodze publicznej, bo wtedy jest wszystko zgodnie z prawem. Kurs daje uprawnienia na 5 lat.

Ks. Mirosław Kszczot z egzaminatorem Wojciechem Brejtkopem.   Ks. Mirosław Kszczot z egzaminatorem Wojciechem Brejtkopem.
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

Jak mówi ks. Mirosław, jest duża grupa osób, które pełnią służbę porządkowych, służbę muzyczną, medyczną czy bagażową. - Dużo osób angażuje się w to, by te rekolekcje w drodze miały charakter bezpieczny. Szczególnie w tym roku, tak samo jak i w ubiegłym, na ten aspekt kładziemy wielką wagę, żeby bezpiecznie móc przeżyć ten czas na pielgrzymim szlaku. Przyjmujemy z pokorą wszystkie zalecenia inspektora sanitarnego - podkreśla ks. Kszczot.

Są grupy, które nie zdecydowały się na organizowanie pielgrzymki w sposób tradycyjny. - Będą organizować swoje grupy przy parafiach, tak jak było to w ubiegłym roku, tak zwane pielgrzymowanie duchowe, a więc nabożeństwa w parafiach, Eucharystia, adoracja Najświętszego Sakramentu, modlitwa różańcowa, Koronka do Miłosierdzia Bożego i w łączności z pielgrzymami Apel Jasnogórski - mówi dyrektor pielgrzymki.

Dla pielgrzymów w ubiegłych latach były przygotowane konferencje, z których korzystali księża. - W tym roku też przygotowujemy taki przewodnik duchowy do pielgrzymowania i tego, które będzie przy parafiach w grupach duchowych, jak również dla tych, którzy wyruszą na pielgrzymi szlak. Są też grypy, które zdecydowały się na pielgrzymowanie sztafetowe, a więc bez organizowania noclegów. Każdego dnia będą pielgrzymować na kolejnym etapie, a będą tam dowożeni. Są trzy takie grupy - dopowiada dyrektor.

Ze względu na utrzymujące się obostrzenia sanitarne pielgrzymi zarówno noclegi jak i wyżywienie muszą zorganizować sobie we własnym zakresie.

Program tegorocznej pielgrzymki związany jest z kard. Stefanem Wyszyńskim i bp. Piotrem Gołębiowskim. Oczekujemy na beatyfikację kard. Wyszyńskiego, który „Wszystko postawił na Maryję”, a trwający proces beatyfikacyjny przypomina też o osobie bp. Piotra Gołębiowskiego, którego hasło biskupiej posługi brzmiało: „Maryja naszą nadzieją”. - Trwa też Jerycho Różańcowe Rodzin w naszej diecezji, dlatego też bp Marek Solarczyk zaproponował hasło pielgrzymki: „Maryja nadzieją rodzin”. Bp Marek zadeklarował swój udział w pielgrzymce na całej jej trasie - mówi ks. Kszczot. - Tematami konferencji i całego programu duchowego tych rekolekcji w drodze będą głównie Śluby Jasnogórskie, ułożone przez Prymasa Tysiąclecia - podsumowuje.