Fosa Pełna Kultury. Baśnie, mity, legendy

Krystyna Piotrowska Krystyna Piotrowska

|

GOSC.PL

publikacja 13.07.2021 15:05

To bardzo ciekawa propozycja radomskiego Amfiteatru na wakacyjne weekendy dla całych rodzin.

A na zakończenie warsztatów zdjęcie z własnoręcznie wykonaną lalką-motanką. A na zakończenie warsztatów zdjęcie z własnoręcznie wykonaną lalką-motanką.
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

Amfiteatr w Radomiu wraca z Fosą Pełną Kultury. Amfiteatr w tym roku czaruje rzeczywistość i wprowadza swoich odbiorców w świat baśni, legend, mitów i pradawnych wierzeń. - W piątej edycji przenieśliśmy się w czasie i przestrzeni na Słowiańszczyznę, przeniesiemy się jeszcze do Afryki, krajów Azji, by finalnie trafić do krajów nordyckich. Bliskie spotkania z mitologiami i baśniami pozwolą zanurzyć się gościom 5. edycji Fosy w fantastyczne światy i przede wszystkim poznać obyczajowość, duchowość, historyczne i kulturowe zależności, wpływy i inspiracje - mówi Patryk Wikaliński, specjalista ds. promocji i komunikacji w Miejskim Ośrodku Kultury "Amfiteatr" przy ul. Parkowej 1 w Radomiu.

Wydarzenia repertuaru Fosy 2021 są odpowiedzią na współczesne trendy. W podróży przez baśniowe światy nie potrzeba paszportu - wystarczy ciekawość, otwartość i wyobraźnia.     

Pierwszy weekend odbywał się pod hasłem W kręgu Słowian. Organizatorzy tego wydarzenia przenieśli swoich gości do świata Słowian i ich kultury.

Można było poznać tajniki pieczenia chleba i ładunicy - słowiańskiej gimnastyki, uwić wianek, zrobić lalkę-motarkę i potańczyć na dechach. Atrakcją było słowiańskie grodzisko z warsztatami garncarskimi, odlewniczymi, kaletniczymi. Był też spektakl teatralny.

Przed nami drugi Weekend pod hasłem: Mama Afryka. - Afryka - kontynent kontrastów, zróżnicowania i…archetypów. Przyjrzymy się jej poprzez pryzmat kolebki ludzkości i kultury: stworzymy niepowtarzalne maski, posłuchamy o totemach i kulcie przodków, nauczymy się tradycyjnych pieśni afrykańskich i zanurzymy w opowieści z pustyni, i z puszczy .W niedzielne popołudnie zapraszamy całymi rodzinami na dzień familijny. Oprócz niesamowitej lemoniady z "Otwarta - WINE CAFE" oraz doskonałych lodów z lodziarni "Na Rożku" baśniowo-twórczo-roztańczona Fosa zaoferuje nam spektakl dla dzieci, warsztaty malarskie w stylu tingatinga pt.: "Dlaczego małpy skaczą?", a także warsztaty taneczne dla dzieci i młodzieży - zaprasza Paweł Wikaliński.

Program:

Sobota, 17 lipca

Od godz. 16 do godz.19 - warsztaty z tworzenia masek z Marią Subczyńską – miejsce: „Fosa”  

Od godz. 16 do godz. 18 - religijność afrykańska i wielożeństwo – wykład Mamadou Diouf – miejsce: „Kawiarnia Artystyczna”

Od godz. 18 do godz. 19.30 - z Afryki w świat. O ewolucji człowieka i innych homininów – spotkanie z dr. Marcinem Ryszkiewiczem - miejsce:

„Kawiarnia Artystyczna” - realizacja projektu BO 2021*

Od godz. 18 do godz. 20 - Bogini Płodności kiedyś a dziś - warsztaty z Patrycją Plich – miejsce: sala 23

Od godz. 16 do godz. 20 - Koyemba - warsztaty śpiewu tradycyjnych pieśni afrykańskich z Afryki Zachodniej oraz Południowej z Lydie Charlotte Kotliński - miejsce: Amfiteatr, ul. Śniadeckich 2

20:30 - 22:00 - Koncert MAMADOU&SAHEL BLUES - miejsce: „Fosa”

Niedziela, 18 LIPCA

Od godz. 16.30 do godz. 18.30 - warsztaty malarskie tingatinga - dlaczego małpy skaczą? z Przemysławem Ochnią - miejsce: „Fosa”

Od godz. 16 do godz. 17 - baśnie afrykańskie - spotkanie z opowiadaczami. Prowadzi: Szymon Góralczyk, ilustracja muzyczna: Katarzyna Płocińska (djembe, digeridoo, tank drum) - miejsce: „Fosa”
Afrykańskie Tańce Brykańce – warsztaty taneczne dla dzieci i młodzieży – miejsce: „Fosa”

Od godz. 17 do godz. 17.45 - dzieci starsze

Od godz. 18 do godz. 18:45 - dzieci młodsze

*Projekt BO 2021 - “Spotkania z nauką - poznać i rozumieć świat” finansowany jest z budżetu Gminy Miasta Radomia.