Tu rodziła się opozycja

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 15.07.2021 09:01

Wystawa IPN prezentowana w Białobrzegach wraca do wydarzeń z lat 1976-1980.

O wystawie opowiada Bogusław Bek. Z lewej: Adam Bolek, burmistrz Białobrzegów, z prawej: Sławomir Bielecki, sekretarz miasta. O wystawie opowiada Bogusław Bek. Z lewej: Adam Bolek, burmistrz Białobrzegów, z prawej: Sławomir Bielecki, sekretarz miasta.
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Od tamtych wydarzeń minęło ponad 40 lat. Wyrosły dwa pokolenia, które tego nie pamiętają. - I to w dużej mierze dlatego musimy tamte wydarzenia przypominać - mówi Bogusław Bek z radomskiej delegatury IPN.

Instytut Pamięci Narodowej przygotował wystawę pt. "Tu rodziła się opozycja. Między Czerwcem’76 a Sierpniem’80". "W czerwcu 1976 r., po tym jak władze PRL zapowiedziały podwyżki cen, doszło do protestów; zastrajkowało 97 zakładów pracy. W Radomiu, Ursusie i Płocku robotnicy wyszli na ulice. Setki uczestników protestów było bitych, aresztowanych lub skazanych na więzienie, a ponad 1500 zwolnionych z pracy. Do najgwałtowniejszych starć z MO i ZOMO doszło w Radomiu, gdzie protestujący podpalili budynek Komitetu Wojewódzkiego PZPR. Według szacunków historyków, w czerwcu 1976 r. w różnych formach sprzeciwu wobec działań władz uczestniczyło w sumie około 80 tys. osób. Najwięcej w Radomiu - blisko 21 tys. oraz Ursusie - ponad 14 tys." - informuje o wystawie na swej stronie internetowej Instytut Pamięci Narodowej.

Represje po tych wydarzeniach zrodziły spontaniczne akcje pomocy prawnej, medycznej i materialnej. Zaczęły powstawać organizacje, które stały się w czasach PRL pierwszą jawną opozycją. Mnożyły się podziemne wydawnictwa. Zwieńczeniem tych lat było, po letnich strajkach w wielu miejscach Polski, powstanie w sierpniu 1980 roku Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność".

Właśnie dlatego wystawa rozjechała się po całej Polsce. Najpierw pierwsze 15 miast, a potem, aż do września, kolejne. Na terenie naszej diecezji ekspozycja trafiła najpierw do Białobrzegów, gdzie do 22 lipca można ją oglądać na Placu Zygmunta Starego przed siedzibą władz miasta i powiatu. Potem pojedzie do Lipska, a stamtąd od 13 sierpnia stanie w Kozienicach. - Ogólnopolski finisaż wystawy odbędzie się w Radomiu, 10 września na Placu Jagiellońskim, koło Teatru Powszechnego. Będzie ją można oglądać do października, a będzie co. Wystawa została skonstruowana tak, że tworzy ją pięć części. Pierwsze trzy mają charakter ogólnopolski, a dwie ostatnie są różne, w zależności od regionu kraju. Nasza odnosi się do tego, co działo się w latach 1976-80 na terenie Ziemi Radomskiej. I 10 września u nas, w Radomiu, staną wszystkie części regionalne i oczywiście ta ogólnopolska - wyjaśnia B. Bek, autor części radomskiej.


Więcej w wydaniu papierowym "Gościa Radomskiego AVE" nr 28 na 18 lipca br.