42. Baza Lotnictwa Szkolnego w Radomiu ma 10 lat

Marta Deka Marta Deka

publikacja 31.07.2021 16:39

Na lotnisku w Radomiu odbył się Dzień Otwartych Koszar i piknik wojskowy. W ten sposób świętowano jubileusz 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego.

Uroczysta defilada. Uroczysta defilada.
Marta Deka/ Foto Gość

Uroczystości rozpoczęła Msza św. sprawowana w kościele garnizonowym 30 lipca w intencji żołnierzy i pracowników RON 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego. Eucharystii przewodniczył ks. mjr Łukasz Józef Hubacz, proboszcz parafii wojskowej, koncelebrowali: ks. Piotr Woszczyk COr, ks. Gabriel Marciniak i ks. Stanisław Drąg.

- W życiu codziennym, w służbie nic nie dzieje się i nie powinno się dziać automatycznie. Tak samo jest z łaską, która nie jest automatyczna. I dlatego, żeby otrzymać te łaski, jakoś podnieść swojego ducha, spojrzeć na życiowe wartości, potrzeba nam takich chwil, jak dzisiaj - mówił na początku Mszy św. ks. Hubacz. - W tym dniu modlitwy w intencji wszystkich żołnierzy, pracowników Resortu Obrony Narodowej 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu chcę wam podziękować za ten dar modlitwy, za to wasze zaangażowanie również w tego ducha służby, patriotyzmu, tradycji, ducha Bożego.

Mszy św. przewodniczył ks. mjr Łukasz Józef Hubacz.   Mszy św. przewodniczył ks. mjr Łukasz Józef Hubacz.
Marta Deka /Foto Gość

Dzień później, 31 lipca, na lotnisku odbył się piknik wojskowy. Rozpoczęła go uroczysta zbiórka i meldunek.

W uroczystości wzięli udział m.in. przedstawiciele Sił Zbrojnych, jednostek wojskowych, uczelni wyższych i placówek oświatowych, parlamentarzyści, samorządowcy, kombatanci i sympatycy lotnictwa. Zgromadzonych powitał płk pil. Maciej Siemiński, dowódca 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego.

- Święto każdej jednostki wojskowej jest dniem wyjątkowym. Dzisiejsze wydarzenie jest jednak niezwykłe. 42. Baza Lotnictwa Szkolnego obchodzi 10-lecie swego istnienia. Pragnę zwrócić państwa uwagę na szczególny fakt, że lotnictwo wojskowe związane jest z ziemią radomską od 1932 roku. Zanim została sformowana 42. Baza Lotnictwa Szkolnego, funkcjonowały 1. Komenda Lotniska i 2. Ośrodek Szkolenia Lotniczego, a wcześniej 60. Lotniczy Pułk Szkolny. Obecnie dokładamy wszelkich starań, aby godnie kontynuować tradycje zapoczątkowane niemal 90 lat temu, kiedy to lotnisko na Sadkowie zostało przekazane przez Ligę Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej Ministerstwu Spraw Wojskowych z przeznaczeniem dla Centrum Wyszkolenia Pilotów nr 1 w Dęblinie. Należy wspomnieć, że to właśnie w Radomiu w 1969 roku został utworzony zespół pilotażowy Rombik, którego kontynuacją jest znany i ceniony na całym świecie zespół akrobacyjny Orlik. O wyjątkowości jednostki świadczy, że każdy wojskowy pilot samolotowy szkolił się w Radomiu - przypomniał historię jednostki M. Siemiński.

Dowódca zwrócił się również do żołnierzy i pracowników 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego: - Najważniejszym elementem jednostki wojskowej jest jej personel: oficerowie, podoficerowie, żołnierze, pracownicy. Bez waszej codziennej służby, wzorowej pracy i zaangażowania nie byłoby możliwe realizowanie naszych zadań. Zdaję sobie sprawę, że to poświęcenie, niejednokrotne wyrzeczenia wpływają na wasze życie rodzinne. Dziękuję wam za waszą służbę, profesjonalizm, a waszym bliskim za zrozumienie, że wykonujecie wyjątkową pracę na rzecz naszej ojczyzny. Chciałbym także podziękować społeczności ziemi radomskiej za patriotyzm, życzliwość i wsparcie. Zapewniam, że odgrywacie ważną rolę w naszej działalności, a wasza postawa utwierdza nas w wartości naszej służby dla kraju.

List od Wojciecha Skurkiewicza, wiceministra obrony narodowej, odczytał Paweł Dycht, zastępca dyrektora Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON. „Na szczególne słowa uznania i szacunku zasługują wszyscy dowódcy, żołnierze i pracownicy za ich codzienną trudną służbę i pracę wspierającą realizację zadań związanych m.in. ze szkoleniem lotniczym, zabezpieczeniem potrzeb bazujących na lotnisku statków powietrznych, a przede wszystkim z umacnianiem bezpieczeństwa naszego kraju. Dzięki ich pracy baza lotnictwa w Radomiu to wysoce wyspecjalizowana i profesjonalna jednostka Sił Powietrznych o pięknych i bogatych tradycjach lotniczych. Piloci radomscy swój rodowód wywodzą od okrytych chwałą oddziałów polskiego lotnictwa, które zapisały chlubną kartę w historii lotnictwa wojskowego. Współcześni żołnierze i pracownicy bazy z dumą kultywują swoje historyczne dziedzictwo i są godnymi kontynuatorami lotniczych tradycji, a widocznym tego symbolem są biało-czerwone szachownice. Niech ten wyjątkowy w dziejach jednostki dzień będzie wielopokoleniowym, żołnierskim i koleżeńskim spotkaniem oraz chwilą refleksji nad minionym czasem i optymistycznym spojrzeniem w przyszłość” - napisał m.in. W. Skurkiewicz w liście skierowanym do dowódcy bazy.

Podczas uroczystości za wzorowe wywiązywanie się z obowiązków wojskowych zostały wręczone wyróżnienia i odznaki pamiątkowe 42. BLS. Były pokazy lotnicze, wystawa statyczna sprzętu wojsk lądowych i występy artystyczne.

Lotnictwo Wojskowe w Radomiu ma swój początek w 1927 roku. Ówczesne władze państwowe wykupiły 100 hektarów gruntów we wsi Sadków koło Radomia pod budowę przyszłego lotniska wojskowego. Wkrótce po wzniesieniu pierwszych budynków w 1932 roku rozpoczyna się szkolenie w Eskadrze Szkolnej Pilotów.

42. Baza Lotnictwa Szkolnego została utworzona 1 stycznia 2011 roku. Decyzją nr 12/MON z dnia 12 stycznia 2011 roku Minister Obrony Narodowej nadał 42. Bazie Lotnictwa Szkolnego imię kpt. pil. Franciszka Żwirki i inż. Stanisława Wigury, jednocześnie tą decyzją na dzień 19 kwietnia zostało ustanowione święto jednostki.

Głównym zadaniem bazy jest szkolenie lotnicze podchorążych WSOSP oraz zabezpieczenie procesu tego szkolenia. W składzie bazy funkcjonuje również zespół akrobacyjny Orlik, który wyposażony jest w samoloty PZL-130 Orlik. Samoloty też są głównym wyposażeniem bazy.