Zmiany w Caritas Diecezji Radomskiej

Marta Deka Marta Deka

publikacja 01.09.2021 11:55

Nowym dyrektorem został ks. Damian Drabikowski, jego zastępcą - ks. Karol Piłat. Pragną, by instytucja się rozwijała. Chcą też nawiązać większą współpracę z samorządami.

Ks. Damian Drabikowski, z lewej, i ks. Karol Piłat. Ks. Damian Drabikowski, z lewej, i ks. Karol Piłat.
Marta Deka /Foto Gość

Ksiądz Damian Drabikowski od 1 lipca 2015 roku był zastępcą dyrektora Caritas Diecezji Radomskiej. Urodził się w 1979 roku w Starachowicach. Święcenia kapłańskie przyjął w 2005 roku z rąk bp. Zygmunta Zimowskiego. Był wikariuszem w Szydłówku, Wierzbicy i Żarnowie. Od początku swej posługi duszpasterskiej włączał się w służbę ubogim i wykluczonym społecznie. Wspierał dzieci i młodzież poprzez organizowanie wypoczynku letniego i zimowego. Był współorganizatorem Diecezjalnych Mistrzostw Ministrantów w Halowej Piłce Nożnej i Ogólnopolskich Mistrzostw Służby Liturgicznej w Halowej Piłce Nożnej.

- Bp Marek Solarczyk mianował mnie na funkcję dyrektora CDR 1 września. Wspólnie z ks. Karolem, który jest moim zastępcą, będziemy przewodzić tej instytucji. Będziemy starali się, aby ona się rozwijała, aby to, co było do tej pory, istniało i zostało umocnione. Przede wszystkim będziemy chcieli nawiązać szerszą współpracę z samorządami - mówi ks. Drabikowski.

Ks. Karol Piłat urodził się w 1979 roku w Końskich. Pochodzi z parafii św. Anny w Bedlnie. Święcenia kapłańskie przyjął w 2012 r. z rąk bp. Henryka Tomasika. Był wikariuszem w Jedlińsku. Tam pełnił funkcję kapelana Domu Pomocy Społecznej w Jedlance. W ramach dekanatów: jedlińskiego i przytyckiego odpowiadał za przygotowanie młodzieży do ŚDM w Krakowie. Od 2016 roku posługiwał w parafii MB Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej. Pełniąc funkcję duszpasterza młodzieży w Centrum Skarżysko-Kamienna, organizował spotkania cykliczne w ramach "Projekt Wiara". W 2017 roku na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II obronił licencjat kanoniczny z teologii moralnej. W 2020 roku został wikariuszem w parafii Chrystusa Nauczyciela w Radomiu.

Od początku swej posługi duszpasterskiej ks. Karol włączał się w służbę potrzebującym pomocy. W parafiach organizował letnie kolonie dla dzieci i młodzieży z ubogich rodzin. Koordynował akcje charytatywne dla osób chorych, znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej, czy tych, którzy stracili cały swój dobytek w pożarze. Praca w sanktuarium MB Miłosierdzia w Skarżysku-Kamiennej wpłynęła na jego postawę życiową. - Kiedy stajemy przed sanktuarium, widzimy napisane uczynki miłosierdzia. One przypominają o tym, czym człowiek powinien żyć - mówi ks. Piłat.