Prymas Tysiąclecia był wśród nas

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 11.09.2021 17:35

Kard. Stefan Wyszyński odwiedzał teren obecnej diecezji radomskiej trzykrotnie, co cztery lata. Każda z tych wizyt była dowodem tego, że Kościół jest z narodem.

Pomnik kard. Stefana Wyszyńskiego przed radomską katedrą, przystrojony kwiatami na uroczystość beatyfikacji. Pomnik kard. Stefana Wyszyńskiego przed radomską katedrą, przystrojony kwiatami na uroczystość beatyfikacji.
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Po raz czwarty miał być 21 sierpnia 1977 roku. Tego dnia odbywała się koronacja obrazu Matki Bożej Pocieszenia w Błotnicy. Prymas nie przyjechał. Zatrzymała go choroba. W jego zastępstwie uroczystości przewodniczył kard. Karol Wojtyła. W planach Bożej opatrzności była to ostatnia koronacja w Polsce metropolity krakowskiego przed jego wyborem na Stolicę Apostolską.

Po raz pierwszy kard. Stefan Wyszyński odwiedził teren naszej obecnej diecezji w okolicznościach dramatycznych. To był maj 1964 roku. - Prymas przywiózł błogosławieństwo od papieża Pawła VI dla tych, którzy pozostali w jedności z Kościołem, wobec wspieranej przez władze komunistyczne próby rozbicia jedności. Prymas odprawił wówczas Mszę św. w prywatnym domu w Wierzbicy, bo kościół był zajęty przez zbuntowanego kapłana i jego zwolenników - mówi ks. Rafał Piekarski, historyk Kościoła.

Po raz drugi Prymas Tysiąclecia był na terenie naszej diecezji podczas uroczystości Koronacji obrazu MB Świętorodzinnej w Studziannie. Miała ona miejsce 18 sierpnia 1968 roku. Gdy odbywała się koronacja w Studziannie, od dwóch lat trwało uwięzienie kopii jasnogórskiej ikony, która nawiedzała polskie parafie.

Po raz trzeci kard. Stefan Wyszyński był u nas na uroczystości nawiedzenia kopii jasnogórskiej ikony.

W 1972 r. wikariuszem w parafii pw. Opieki NMP w Radomiu był ks. Józef Wójcik. Duszpasterz, już wówczas kilkakrotnie więziony przez komunistów, podjął myśl, by wykraść więziony na Jasnej Górze obraz wędrujący przez polskie parafie. O pomyśle powiadomił prymasa. Kardynał Wyszyński pobłogosławił pomysłowi kapłana, dodając, że jeśli pomysł się nie powiedzie, to ten na wiele lat wyląduje w więzieniu. "Na ten pomysł już dziś cię rozgrzeszam" - miał powiedzieć prymas.

Ostatecznie akcja powiodła się. 13 czerwca 1972 r. wykradziono obraz więziony na Jasnej Górze. Księdza Wójcika wsparli ks. Roman Siudek oraz służki NMP z Mariówki Maria Kordos i Helena Trętowska.

Nawiedzenie pustych ram miało przejść do diecezji sandomierskiej 18 czerwca 1972 roku. Pierwszą parafią była radomska wspólnota Opieki NMP (dziś katedra).

I oto z plebanii na ramionach na polowy ołtarz obraz w kilkudziesięciotysięcznym tłumie przynieśli: kard. Wyszyński, kard. Wojtyła, bp Piotr Gołębiowski i bp Walenty Wójcik. Mszy św. przewodniczył kard. Wojtyła. Kazanie wygłosił prymas Wyszyński.

W maju 2002 r. przed katedrą radomską stanął pomnik kard. Wyszyńskiego. Poświęcił go kard. Joseph Ratzinger, za rok papież Benedykt XVI.


Więcej w wydaniu papierowym "Gościa Radomskiego AVE" nr 36 na 12 września.

Procesja do kościoła Opieki NMP w Radomiu z uwolnionym obrazem Matki Bożej Częstochowskiej.   Procesja do kościoła Opieki NMP w Radomiu z uwolnionym obrazem Matki Bożej Częstochowskiej.
Archiwum kurii radomskiej