Odnowiony krzyż niepodległości w Skrzyńsku

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 15.09.2021 22:28

Jako dzień odzyskania wolności po latach zaborów widnieje na nim data 7 października, a nie 11 listopada 1918 roku. Dlaczego?

Poświęcenia dokonał ks. Sławomir Grochalak SAC, kustosz sanktuarium MB Wychowawczyni w Czarnej. Poświęcenia dokonał ks. Sławomir Grochalak SAC, kustosz sanktuarium MB Wychowawczyni w Czarnej.
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Wydarzenie to jest dziś niemal zupełnie zapomniane, a ten pomnik być może jedynym upamiętnieniem w Polsce. - Inskrypcja odnosi się do ogłoszonej 7 października 1918 r. w "Monitorze Polskim" przez Radę Regencyjną zapowiedzi niepodległości Polski. Gremium to, powołując się na słynne "14 punktów Wilsona", zawiadamiało poprzez ten dokument opinię publiczną w kraju i na świecie o utworzeniu Państwa Polskiego, obejmującego wszystkie ziemie polskie z dostępem do morza i nawoływało obywateli do zjednoczenia i pracy na rzecz odbudowy kraju. Była  dosłownie polska deklaracja niepodległości. Dokument powstał z inicjatywy Zdzisława Lubomirskiego już dwa dni po akceptacji warunków Wilsona przez kanclerza Rzeszy Niemieckiej i został podpisany przez wszystkich członków Rady Regencyjnej - wyjaśnia Paweł Puton, od lat badający dzieje kapliczek i krzyży w regionie radomskim.

Poświęcenie odbyło się na zakończenie uroczystości 23. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Staroskrzyńskiej. Dokonał go pallotyn ks. Sławomir Grochalak, kustosz sanktuarium maryjnego w Czarnej, który przewodniczył uroczystości. W homilii apelował o pielęgnowanie maryjnej pobożności i szacunek dla polskiej tradycji i patriotyzmu.

Inicjatorami odnowienia krzyża byli: ks. kan. Andrzej Szewczyk, kustosz sanktuarium, miejscowa grupa Rycerzy Matki Bożej Staroskrzyńskiej oraz Marian Niemirski, starosta przysuski.