Strzelanie Królewskie Radomskiego Bractwa Strzelców Kurkowych

Krystyna Piotrowska Krystyna Piotrowska

publikacja 26.09.2021 11:27

Dla każdego bractwa to najważniejsze wydarzenie w roku.

Z trofeami Maria Łęcka i Mirosław Piotrowski. Z prawej Mariusz Fogiel. Z trofeami Maria Łęcka i Mirosław Piotrowski. Z prawej Mariusz Fogiel.
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

Członkowie Radomskiego Bractwa Strzelców Kurkowych spotkali się na Strzelnicy Myśliwskiej w Piastowie, by podczas V Strzelania Królewskiego wyłonić Króla Kurkowego RBSK AD 2021. Został nim brat Mirosław Piotrowski.

Strzelali do kura umocowanego na drewnianej listwie. Królem lub królową zostaje się, gdy po strzale do punktu zaznaczonego na listwie kur się przewróci. Noszenie tytułu Króla Kurkowego to największy zaszczyt dla każdego członka Bractwa. Jednym z obowiązków króla jest reprezentowanie Bractwa na uroczystościach państwowych czy kościelnych, ale również obecność na różnych imprezach u innych bractw.

- Mieliśmy strzelanie o tytuł Radomskiego Króla Strzelców Kurkowych, niestety mamy w dalszym ciągu pandemię i musieliśmy to zrobić w ograniczonym zakresie. Mam nadzieję, że następne strzelanie królewskie będzie z udziałem zaproszonych gości i będzie to nasze święto, tak jak sobie to wymarzyliśmy - mówi Mariusz Fogiel, starszy Radomskiego Bractwa Strzelców Kurkowych.

Równocześnie ze strzelaniem o tytuł Króla Kurkowego mierzono się w strzelaniu o Radomskie Skrzydła Wolności, a te trafiły do siostry Marii Łęckiej.

Jak wyjaśnia M. Fogiel, Radomskie Skrzydła Wolności to specjalna nagroda autorstwa RBSK, a związana z licznymi wydarzeniami w Radomiu: - Od konstytucji Nihil Novi, gdzie szlachta w jakiś sposób wywalczyła sobie wolność i magnaci zostali trochę odsunięci od władzy, a kończąc na radomskim Czerwcu 1976. Czyli różne wydarzenia, które w międzyczasie się odbyły, na przykład pierwszy protest młodzieży w PRL-u, kiedy młodzież liceów maszerowała po ulicach, bez transparentów, tylko chciała, żeby było więcej świateł w domu, bo nie było światła. Również wspominamy przywiezienie kopii obrazu MB Częstochowskiej, który został wykradziony i w naszym mieście powrócił na szlak nawiedzenia. Pamiętamy i o 1905 roku, o rewolucji. Jest tych dat wiele. Chcemy przypomnieć radomianom o ich historii, o tym, co się działo w mieście.

Cele działania Bractwa są rozległe. To głównie krzewienie uczuć patriotycznych, budzenie poczucia świadomości obowiązków obywatelskich, patriotycznych oraz odpowiedzialności za przyszłość Rzeczypospolitej Polskiej, swojego miasta i regionu. Kultywowanie historycznych tradycji i obyczajów towarzystw strzeleckich i kurkowych bractw strzeleckich. Prowadzenie podstawowego szkolenia strzeleckiego oraz podnoszenie umiejętności strzeleckich i sprawności fizycznej członków i sympatyków bractwa. Szerzenie idei kurkowych bractw strzeleckich przejawiających się działaniem na rzecz umacniania braterstwa i przyjaźni ludzi szczególnie w społecznościach lokalnych. Nawiązywanie i rozwijanie więzi osobistych i przyjaźni pomiędzy członkami i sympatykami bractwa oraz Strzelanie Królewskie Radomskiego Bractwa Strzelców Kurkowych.