Radomski "Katolik" ma 30 lat

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 28.09.2021 09:47

W kościele MB Królowej Świata, w oratorium św. Filipa Neri, a potem w szkole spotkali się absolwenci, nauczyciele i przyjaciele Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego.

Rocznicowe obchody rozpoczęły się Mszą św. sprawowaną w kościele pw. MB Królowej Świata. Rocznicowe obchody rozpoczęły się Mszą św. sprawowaną w kościele pw. MB Królowej Świata.
Ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Placówkę wymyślili, powołali do istnienia i prowadzą księża filipini. Nie potrzeba jej lepszej reklamy niż to, że tutaj - jedynej od kilku lat szkole w Radomiu - maturę zdaje sto procent abiturientów. To dziś jedyna katolicka szkoła średnia w naszej diecezji.

Mszy św. z okazji rocznicy działalności szkoły przewodniczył bp Marek Solarczyk. Koncelebrowali między innymi księża, którzy są absolwentami „Katolika”.

Potem, w oratorium św. Filipa Neri, o początkach szkoły i jej późniejszym funkcjonowaniu opowiadali ks. prof. Adam Maj COr, twórca szkoły, oraz ks. Mirosław Prasek, jej wieloletni dyrektor.

- Jestem bardzo zaskoczony, że tak szybko to minęło. Mamy ponad dwa tysiące absolwentów. Patrząc na osoby absolwentów jest radość, że wyrosło pokolenie, które poszło w świat i tak świetnie się realizuje - mówi ks. Maj.

Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. św. Filipa Neri w Radomiu rozpoczęło swoją działalność 2 września 1991 roku. Uroczysta inauguracja miała miejsce 16 września 1991 r., z udziałem wielu dostojników państwowych i kościelnych, z bp. Edwardem Materskim.

Początkowo placówka kształciła głównie w kierunkach humanistycznych, ale z biegiem lat zostały utworzone także klasy ścisłe. - Bardzo cieszy, że szkoła rozwinęła się też na inne profile. Matury są pięknie zdawane. Cieszy, że szkoła rozwija się i pozostaje na podium naszego miasta. Każdego absolwenta noszę w sercu - mówi ks. Prasek.

Swoją szkołę wspominali absolwenci, na czele z Magdaleną Gliszczyńską, dziennikarką Radia Plus Radom, która razem z Wojciechem Sałkiem - również z Radia Plus Radom - prowadziła rocznicową galę.

Na zakończenie jubileuszowej uroczystości na scenie oratorium wystąpili artyści, obecni uczniowie i absolwenci. Nawiązali do Scene, szkolnego teatru, który w KLO prowadził Wojciech Ługowski.