500 lat temu dedykowano kościół we Wrzosie

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 04.10.2021 14:03

Mszy św. z tej okazji przewodniczył bp Marek Solarczyk.

Ordynariusz radomski poświęcił odrestaurowane organy. Ordynariusz radomski poświęcił odrestaurowane organy.
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Sama parafia jest starsza, bo jak informuje ks. Michał Krawczyk, diecezjalny konserwator zabytków, została erygowana przez abp. Jarosława Bogorię Skotnickiego ok. 1372 r. - Wtedy też powstał pierwotny drewniany kościół pw. św. Wawrzyńca i św. Idziego. Na jego miejscu wzniesiono w 1420 roku nowy, murowany i to ten był dedykowany 500 lat temu - mówi ks. Krawczyk.

Po powitaniu obecnych przez przedstawicieli parafian, wszystkich przybyłych, a wśród nich byłych proboszczów: księży Mieczysława Dekę, Kazimierza Chojnackiego i Jana Kieczyńskiego pozdrowił ks. Wojciech Dobczyński, obecny proboszcz parafii.

- Dedykacja kościoła jest wyjątkowym potwierdzeniem tajemnicy obecności i działania Boga - mówił we wstępie do liturgii biskup ordynariusz. A w homilii zaznaczył: - Niech ta dzisiejsza uroczystość, to nasze dziękczynienie, przyniesie to wielkie zawierzenie. I niech wszystko, co będzie wypełnione również poprzez muzykę kościelną i liturgiczną wydobywającą się z tych organów, dzisiaj i każdego dnia, będzie dla nas zachętą, przypomnieniem, a jednocześnie wielką okazją, żeby nasze życie, nasze świadectwo wiary było czytelną, jasną prośbą i próbą odpowiedzi na to pytanie, kim jest dla nas Bóg. Bo w tej odpowiedzi będzie się zawierała wdzięczność dla tego, Kto nas kocha, i wdzięczność dla Tego, Kto nas obdarował tyloma darami, dla Tego, z Kim chcemy przeżywać wszystkie dary Jego dobroci. A wszystko po to, aby je rozwijać, aby chronić, by we wspólnocie z innymi one były na wieki dziełem Jego życia i miłości.

Po homilii bp Solarczyk dokonał poświęcenia odnowionych organów. Na zakończenie jubileuszowej liturgii odśpiewano hymn Te Deum, a w imieniu wspólnoty dziękowała katechetka Alina Wachnicka.

Po Mszy św. odbył się koncert. Na zabytkowych, odrestaurowanych organach zagrał prof. Wiktor Łyjak. W programie znalazły się kompozycje Johanna Sebastiana Bacha: Preludium i fuga Es-dur  BWV 552, O Mensch, bewein, dein Sünde groß BWV 622 [Opłakuj człowiecze swoje grzechy], Toccata i fuga d-moll  BWV 565. Zaprezentowana została także płyta CD z muzyką organową nagraną przez prof. Wiktora Łyjaka w kościele we Wrzosie. Płyta została wydana staraniem parafii oraz Gminy Przytyk. Remontu organów dokonał Bernard Termen, organmistrz z Wilna. Konserwacja prospektu organowego została wykonana przez Agatę Malik-Ptaszyńską. To wyjątkowy instrument, który został zaprezentowany w Radomiu podczas Kongresu Eucharystycznego w 1932 roku.

Dopełniając opowieści o dziejach parafii i kościoła we Wrzosie ks. Krawczyk powiedział: - W połowie XVI w. kościół przeszedł w ręce protestantów. Został odzyskany, gdy rodzina Podlodowskich przeszła na katolicyzm. W 1908 r. świątynia została powiększona o część nawy i wieżę. W 1915 r., w wyniku działań wojennych, kościół został zniszczony, a następnie odbudowany w latach 1917-1923 staraniem ks. Piotra Dembowskiego. Dedykacji odbudowanej świątyni dokonał w 1923 r. bp Paweł Kubicki. Restaurację kościoła podjęto w 1984 r. Jest budowlą orientowaną, wzniesioną z cegły.

W tej chwili trwają prace renowacyjne przy wieżach kościelnych. Prowadzone są staraniem ks. Dobczyńskiego.