Legioniści upamiętnieni

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 23.10.2021 11:25

Wyruszył XXX Marsz Szlakiem Walk Legionów Polskich Radom-Laski.

Modlitwa i upamiętnienie bohaterów przy Kwaterze Legionowej na cmentarzu rzymskokatolickim w Radomiu przy ul. Limanowskiego. Modlitwa i upamiętnienie bohaterów przy Kwaterze Legionowej na cmentarzu rzymskokatolickim w Radomiu przy ul. Limanowskiego.
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Organizuje go Związek Strzelecki. - Trzy dekady temu, w 1991 roku, z inicjatywy zwykłych osób skupionych wokół myśli niepodległościowej marsz. Józefa Piłsudskiego w Radomiu, w tym strzelcy i miłośnicy czynu legionowego wspólnie odkopali kawał historii. Dotarli do przekazów ludności cywilnej, miejsc i śladów świadczących o tych wydarzeniach. Przemierzyli wiele kilometrów po ziemi, na której w 1914 roku na trwałe zapisały się historia i walka Legionistów Józefa Piłsudskiego. Wtedy postanowili uczcić te niezwykłe wydarzenia czymś innym dotąd nie spotykanym na tych terenach. Wyznaczyli trasę marszu, aby upamiętnić październikowe boje z 1914 roku. Okazało się, że kontynuując to dzieło, Marsz przerodził się w małą demonstrację patriotyczną ku chwale Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego walczących z moskalami o wolną Polskę oraz wdzięczność tym osobom, którzy w II RP przez wiele lat dbali o upamiętnienie miejsc zlanych krwią Polską - mówi Roman Burek, st. insp. Związku Strzeleckiego, komendanta Marszu.

107 lat temu, jesienią 1914 roku, a więc w pierwszych tygodniach Wielkiej Wojny, region wokół wsi Laski, Anielin i Brzustowa był świadkiem straszliwej bitwy, która do historii przeszła jako bój pod Laskami - Anielinem. Brali w niej udział żołnierze brygadiera Józefa Piłsudskiego. Bitwa była częścią ofensywy wojsk Austro-Węgierskich, których zadaniem było zdobycie Twierdzy Dęblińskiej (Iwangorod) w ramach operacji Dęblińsko-Warszawskiej. Na tych terenach miała dwie zasadnicze odsłony. Pierwsza toczona była w dniach 10-11 października 1914 roku. Druga kilka dni później, w dniach 22-26 października 1914 roku. W fazie drugiej bitwy udział wzięli legioniści Piłsudskiego.

Komendant wylicza cele, jakie stawia sobie Marsz: - Jest to poznawanie historii Polski na podstawie zrywów wolnościowych, wychowanie dzieci, młodzieży oraz dorosłych w duchu patriotycznym w oparciu o hasło Bóg-Honor-Ojczyzna, formowanie wzorowych postaw obywatelskich i wyrabianie umiejętności zdyscyplinowanego życia, poszerzanie wiedzy z zakresu wojskowości oraz propagowanie obronności państwa.

Program i przebieg Marszu na plakacie poniżej:

Legioniści upamiętnieni