Procesja zawierzenia i poświęcenie krzyża karawaka

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 12.11.2021 12:24

W skarżyskiej Ostrej Bramie trwa modlitewne przygotowanie do uroczystego odpustu ku czci Matki Bożej Miłosierdzia.

Ks. Jerzy Karbownik informuje, że w sanktuarium można nabywać miniatury pandemicznego krzyża oraz książeczki z modlitwami do odmawiania na czas epidemii, jak też w każdym zagrożeniu i niebezpieczeństwie. Ks. Jerzy Karbownik informuje, że w sanktuarium można nabywać miniatury pandemicznego krzyża oraz książeczki z modlitwami do odmawiania na czas epidemii, jak też w każdym zagrożeniu i niebezpieczeństwie.
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

W programie obchodów, które potrwają do 21 listopada (program), 12 listopada  w piątek procesja zawierzenia, która z obrazem Matki Miłosierdzia, pod przewodnictwem bp. Marka Solarczyka, przejdzie z kościoła NSJ do bazyliki. Potem w sanktuarium sprawowana będzie Msza św. z uroczystym wprowadzeniem relikwii bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Początek procesji o godz. 17. Msza św. o godz. 18.

13 listopada o godz. 14.30 w sanktuarium ordynariusz radomski będzie przewodniczył Mszy św., na którą zaproszeni są ci, którzy chorowali na COVID-19, oraz ci, którzy się nimi opiekowali. Po Mszy św. odbędzie się poświęcenie krzyża pandemicznego (karawaka), ufundowanego przez leśników, który stanie przy sanktuarium. - Krzyż karawaka jest zbudowany z dwóch belek poziomych (tzw. krzyż patriarchalny), z których górna jest zwykle krótsza od dolnej. Na jego powierzchni często umieszczone są krzyżyki (siedem) i litery (zwykle osiemnaście), będące skrótami modlitw i wezwań. Do Polski krzyż ten przywędrował już w XIII w. z Rusi i Węgier - wyjaśnia ks. prał. Jerzy Karbownik, kustosz sanktuarium. Dodaje że przy tym krzyżu będą zanoszone modlitwy o ustanie pandemii, za chorych i ich opiekunów.