Nowy ołtarz adoracji w radomskiej katedrze

Marta Deka Marta Deka

publikacja 14.11.2021 18:43

Powstał jako wotum wdzięczności na 100-lecie parafii Opieki Najświętszej Maryi Panny. Ołtarz pobłogosławił bp Marek Solarczyk.

Bp Marek Solarczyk rozpoczął modlitwę apostolstwa adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji o pokój na świecie. Bp Marek Solarczyk rozpoczął modlitwę apostolstwa adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji o pokój na świecie.
Marta Deka /Foto Gość

Parafia katedralna Opieki NMP w Radomiu jubileusz 100. rocznicy powstania obchodziła w czasie odpustu w niedzielę 14 listopada.

- Jubileusz jest wezwaniem do wielkiej radości i wspaniałą okazją do wyrażenia wdzięczności, do uwielbienia Boga, który jest źródłem wszelkiego dobra i który jest Panem czasu. Jubileusz 100-lecia parafii wzywa, abyśmy z wdzięcznością wspominali przeszłość, całym sercem przeżywali teraźniejszość i ufnie otwierali się na przyszłość. (…) Chcemy z ufnością spojrzeć w przyszłość włączając naszą wspólnotę parafialną do międzynarodowego apostolstwa adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju na świecie realizowanego przez Stowarzyszenie "Comunità Regina della Pace" i zawierzając każdego z nas i całą wspólnotę Maryi, katedralnej Opiekunce, Królowej Pokoju - powiedział na wstępie Eucharystii proboszcz ks. kan. Krzysztof Ćwiek.

Na jubileusz papież Franciszek, na ręce bp. Marka Solarczyka, przesłał list. Odczytał go ks. Marcin Zieliński, pracownik Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej:

"Łączę się duchowo z księdzem biskupem i wiernymi diecezji radomskiej, którzy w dniu 14 listopada br. będziecie świętować jubileusz 100-lecia erygowania parafii pw. Opieki Najświętszej Maryi Panny, obecnie parafii katedralnej. Wszystkim przekazuję moje serdeczne pozdrowienie i dar modlitewnej pamięci. Wraz z wami dziękuję Bogu za posługę bp. Mariana Ryxa, biskupa sandomierskiego, który w dniu 28 kwietnia 1921 roku powołał do istnienia tę parafię. Ważnym wydarzeniem w jej aktualnej historii było ustanowienie diecezji radomskiej w dniu 25 marca 1992 roku bullą papieża Jana Pawła II »Totus Tuus Poloniae populus« i nadanie waszej świątyni tytułu katedry. Z ziemią radomską i z waszym kościołem parafialnym wiąże się wspomnienie wielu odważnych świadków wiary, wśród nich jest 5 błogosławionych kapłanów: Kazimierz Sykulski, pierwszy proboszcz, Stefan i Kazimierz Grelewscy, Franciszek Rosłaniec i Bolesław Strzelecki. Zapewne wielu docenia, że wasza parafia zachowuje tak żywą pamięć o swoich synach, wiernych Kościoła radomskiego, którzy dzięki posłudze sprawowanej w tej placówce duszpasterskiej wzrastali w wierze, nadziei i miłości. Niech obchody jubileuszu, które upamiętniają dzieje tej parafii i katedry, ożywią w was pragnienie trwania w wierze ojców zakorzenionej i pielęgnowanej w minionym stuleciu przez Kościół sandomiersko-radomski i diecezję radomską. Wraz z wami w uroczystym Te Deum dziękuję Bogu za dar tej parafii i za wszelkie duchowe dobro, które dokonało się dzięki niej na przestrzeni minionych lat. Modlę się, by wierni parafii katedralnej ożywiani mocą sakramentów świętych, zwłaszcza Eucharystią, wpatrzeni w Chrystusa i św. Kazimierza królewicza, patrona Radomia i diecezji, tworzyli autentyczną wspólnotę miłości. Wszystkich zawierzam opiece Najświętszej Maryi Panny. Dusze zmarłych parafian i budowniczych waszej świątyni polecam Jezusowi Miłosiernemu. Wszystkim uczestnikom jubileuszowej uroczystości, księżom biskupom, kapłanom, osobom życia konsekrowanego, przybyłym gościom, księdzu proboszczowi i jego współpracownikom, parafianom i całej diecezji radomskiej, szczególnie rodzinom, dzieciom, młodzieży, osobom chorym i w podeszłym wieku z serca udzielam apostolskiego błogosławieństwa".

Mszy św. przewodniczył bp Marek Solarczyk. Eucharystię koncelebrowali bp Piotr Turzyński i ks. kan. Andrzej Jędrzejewski, którzy przed uroczystością prowadzili Misje Święte, oraz liczne grono księży. W trakcie liturgii śpiewał chór katedralny, gościnnie wystąpili sopranistka Monika Świostek i kwartet z Zespołu Szkół Muzycznych w Radomiu.

- Przeżywając jubileusz 100-lecia parafii, która już od blisko 30 lat jest parafią katedralną, nie sposób nie wypowiedzieć słów, które będą wdzięcznością dla Boga, uznaniem dla ludzi i pragnieniem serca nas, tutaj zgromadzonych. Dobrze wiemy, że zawsze tam, gdzie jest tajemnica Boga, gdzie jest przemożne orędownictwo Matki Najświętszej, przede wszystkim potrzeba cichości serca i tej otwartości duszy, która sprawi, że to Bóg przemówi, że to Bóg objawi, że Bóg napełni swoją łaską, a Maryja będzie opiekunką tych wszystkich darów - mówił w homilii bp Solarczyk.

Ordynariusz zachęcał, by modlitwa przy ołtarzu adoracji była czasem naszego zasłuchania, zatrzymania i trwania wobec Boga. - Dzisiaj stając wobec Boga z dziękczynieniem i odczytując, co możemy i powinniśmy zrealizować w naszym życiu, stajemy z tą wielką naszą gotowością i otwartością, aby poprzez modlitwę adoracyjną przed Najświętszym Sakramentem, przyzywając wstawiennictwa i opieki naszej Matki, Maryi, stać się apostołami pokoju dla świata, a skoro dla świata, to dla drugiego człowieka, również, a może przede wszystkim dla tego, który jest obok nas, a skoro dla drugiego człowieka, to pokoju, który ma wypełnić nasze serca. To jest przede wszystkim wielkie wołanie o naszą wiarę i naszą świętość. To Bóg jest dawcą tego pokoju - mówił bp Marek.

Bp Solarczyk pobłogosławił tabernakulum oraz monstrancję, zaniósł Najświętszy Sakrament do kaplicy adoracji i rozpoczął modlitwę apostolstwa adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji o pokój na świecie.

O działalności stowarzyszenia "Comunità Regina della Pace", które realizuje ideę apostolstwa adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju na świecie, mówił jego prezes Piotr Ciołkiewicz.

- Formą realizacji tego celu stało się dzieło "12 gwiazd w koronie Maryi, Królowej Pokoju". To projekt utworzenia na świecie 12 światowych centrów modlitwy o pokój, w których będzie trwała wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju. Materialnym znakiem duchowego dzieła są ołtarze Najświętszego Sakramentu wraz z monstrancją nawiązującą do wizerunku Matki Bożej. Powstają one w Polsce w gdańskiej pracowni Drapikowski Studio - mówił P. Ciołkiewicz. - Propozycją stowarzyszenia w odpowiedzi na ogromne pragnienie duchowego włączenia się do modlitewnej troski o pokój wielu wspólnot i parafii w łączności z dziełem "12 gwiazd w koronie Maryi, Królowej Pokoju" było powołanie nowego dzieła "Gwiazd na płaszczu Maryi, Królowej Pokoju". Aktualnie takich miejsc jest ponad 60. Pragnę wyrazić ogromną radość i wdzięczność Bożej Opatrzności za jubileusz 100-lecia parafii pw. Opieki NMP w Radomiu oraz towarzyszącej temu wydarzeniu uroczystej inauguracji "Gwiazdy na płaszczu Matki Bożej" w naszej radomskiej katedrze - dodał prezes stowarzyszenia.