Zakończenie Jerycha Rodzin w diecezji radomskiej i tak wiele innych intencji

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 21.11.2021 23:16

Wszystkie zostały zebrane podczas Mszy św., jakiej w radomskiej katedrze przewodniczył bp Marek Solarczyk.

Młodzi, którzy wzięli udział w spotkaniu w radomskiej katedrze. Młodzi, którzy wzięli udział w spotkaniu w radomskiej katedrze.
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Tak o nich mówił ordynariusz radomski: - Uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata, to wyjątkowy dar i wyjątkowa tajemnica, którą Bóg objawia i którą dzisiaj otwiera przed nami oraz zaprasza, abyśmy ją na nowo przyjęli, przeżyli i odnowili w sobie, a także we wspólnocie Kościoła. I w tym zawiera się to przeogromne bogactwo intencji i tajemnic, które dzisiaj wpisują się w naszą wspólnotę. Bo przecież to jest nasze dziękczynienie za panowanie Bożej łaski w ludzkich sercach, w sercach ludzi wiary. To jest również w naszej wspólnocie Kościoła radomskiego kończący się wyjątkowy czas ustawicznej modlitwy wobec kopii wizerunku z naszego sanktuarium ze Studzianny. To jest  czas dziękczynienia i zawierzenia wszystkich darów Jerycha Rodzin, które trwa do dzisiaj, a rozpoczęło się 11 kwietnia. Już w tym miejscu słowa wdzięczności kieruję do bp. Henryka Tomasika, który to dzieło zainicjował, nadał mu ducha i sens. Pandemia sprawiła, że razem mieliśmy okazję je przeżyć w obecnym roku. Na ręce ks. Sławomira Adamczyka, diecezjalnego duszpasterza rodzin, i wszystkich jego współpracowników dziękuję każdemu z was, każdemu, kto stanął wobec tego dzieła, adorując Najświętszy Sakrament, modląc się przez wstawiennictwo Maryi w każdej parafii naszej diecezji. Dziękuję wszystkim duszpasterzom, wszystkim zaangażowanym i wszystkim tym, dzięki którym każda minuta i każda godzina tych ponad siedmiu miesięcy były wielkim wołaniem do Boga o łaskę oraz wielkim znakiem tej łaski przez wstawiennictwo Maryi.

Skoro uroczystość Chrystusa Króla, to jest to również dzień święta Akcji Katolickiej, a którą wczoraj przeżywaliśmy też przesuniętą przez pandemię 25. rocznicę istnienia w naszej diecezji. Zawierzamy Bogu wszystkich członków, asystentów we wszystkich oddziałach parafialnych naszej diecezji. To jest też święto Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, a szczególnie tych, którzy dzisiaj złożą przyrzeczenia. Zawierzamy was, waszych asystentów, wszystkie wasze odziały parafialne.

Dzięki woli papieża Franciszka jest to dziś także 36. Światowy Dzień Młodzieży przeżywany w diecezjach. Tak wiele intencji, a w nich panowanie Boga. Stajemy z tą ufnością i nadzieją że Boże królestwo będzie w nas chronione Jego łaską. I z tym wielkim wezwaniem, do którego zachęca nas dziś papież Franciszek, stawiając nam w orędziu przykład św. Pawła, abyśmy wstali i byli świadkami tego, co Bóg nam ofiarował - powiedział ordynariusz, a w homilii mówił o wyjątkowych łaskach czasu Jerycha Rodzin.

Homilia bp. Marka Solarczyka:

Bp Marek nie wspomniał o jeszcze jednej intencji, a była to modlitwa za niego z okazji 10. rocznicy święceń biskupich. Mówił o niej w słowach życzeń ks. Sławomir Adamczyk, a ordynariusz otrzymał wyjątkowy prezent - kopię obrazu MB Świętorodzinnej, wizerunku, który podczas Jerycha Rodzin nawiedził niemal 310 świątyń, w tym 303 kościoły parafialne. Kopii studziańskiego wizerunku towarzyszyły relikwie św. Joanny Beretty Molli, Włoszki, która ofiarowała życie za swą nienarodzoną córkę, oraz świętych Zelii i Ludwika Martinów, rodziców św. Teresy od Dzieciątka Jezus.

Po Mszy św. ordynariusz zawierzył wszystkie małżeństwa i rodziny naszej diecezji Panu Bogu przez wstawiennictwo Matki Bożej Świętorodzinnej. A potem z krótkim koncertem i świadectwem wystąpił kwartet chrześcijańskich raperów „Muode Koty”. Po nim konferencję dla młodych wygłosił bp Solarczyk.

Na koniec 61 młodych złożyło przyrzeczenia, wstępując w szeregi Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Został również powołany kolejny oddział KSM, w parafii Solec nad Wisłą. 

- To bardzo cieszy, że kolejni młodzi ludzie odpowiadają na wezwanie Chrystusa. Mówią Mu „gotów!” i chcą dawać codzienne świadectwo swej wiary i zaangażowania - mówi ks. Adrian Jakubiak, diecezjalny asystent KSM i duszpasterz akademicki.

Asystę liturgiczną i śpiew chórowy zapewnili alumni z radomskiego seminarium. Śpiewał również zespół muzyczny Duszpasterstwa Akademickiego w Radomiu.

Ostatnim akordem był poczęstunek - najlepszy bigos w mieście, zapewniali organizatorzy.