Za nami pierwsza odsłona Szkoły Lektora

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 02.12.2021 20:23

Będzie jeszcze pięć spotkań, potem rekolekcje i uroczysta promocja.

Ministranckie warsztaty w radomskim seminarium. Ministranckie warsztaty w radomskim seminarium.
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Spotkania odbywają się w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu. Kolejne odbędzie się 11 grudnia. Jeszcze można się zgłaszać - tel. 793 670 290. Najlepiej, jeśli zrobią to księża opiekujący się w parafii grupą ministrantów.

Ks. Mariusz Chamerski, diecezjalny duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza wyjaśnia, że chodzi o to, by nie tylko czytać, ale też proklamować słowo, bo to jest Słowo Boże. - Szkoła lektora jest jednym z trzech programów formowania ministranta. Kolejnym etapem będzie szkoła ceremoniarza, a na koniec szkoła asystenta liturgicznego. Z diecezji na Szkołę lektora zgłosiło się ponad 80 ministrantów od klasy VIII wzwyż. Na pierwszy zjazd przyjechało 70 ministrantów z około 30 parafii, od Miedzierzy w zachodniej części diecezji, po Solec nad Wisłą, a więc część wschodnią. Liczba nieco mniejsza od zgłoszonej, bo mamy pandemię, są kwarantanny i inne ograniczenia - wyjaśnia ks. Mariusz.

Ostatnie spotkanie odbędzie się w czerwcu 2022 roku. Dopełnieniem będą rekolekcje w wakacje i uroczysta promocja we wrześniu.

- Zaplanowaliśmy zajęcia z liturgiki i z podstaw wiedzy o Piśmie św. Duży nacisk kładziemy na warsztaty z dykcji oraz pracy z mikrofonem. Pomoże nam aktor Wojciech Ługowski. Będą również ćwiczenia z logopedą. Wspomagają nas klerycy. Każdy zjazd to też adoracja Najświętszego Sakramentu. Na pierwszym zjeździe wykład wygłosił liturgista ks. Tomasz Herc. Mówił o funkcji lektora i jego zadaniach w gromadzeniu liturgicznym. Ja mówiłem o roku liturgicznym - mówi ks. Chamerski.

Gdy zakończy się szkoła lektora, zostanie zorganizowana szkoła ceremoniarza, by na koniec przygotować grupę asystentów liturgicznych. - Asystent liturgiczny to ministrant, który posiada wystarczającą wiedzę liturgiczną, jest ceremoniarzem, potrafiącym właściwie zadbać o piękno liturgii. Zadaniem asystenta liturgicznego jest kształtowanie i prowadzenie warsztatów dla młodszych grup ministrantów, czy kandydatów do służby liturgicznej. Mamy nadzieję, że będą pełnili tę posługę nie tylko w swoich parafiach, ale także w parafiach swego regionu, na przykład dekanatu - zapowiada diecezjalny duszpasterz ministrantów.