Fotografia jest sztuką faktów

Krystyna Piotrowska Krystyna Piotrowska

publikacja 15.12.2021 14:35

W Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" odbył się wernisaż wystawy "Wojciech Stan 70 lat z fotografią".

Wojciech Stan podczas wernisażu w MCSW Elektrownia. Wojciech Stan podczas wernisażu w MCSW Elektrownia.
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

Wojciecha Stana oraz przybyłych gości powitał Włodzimierz Pujanek, dyrektor Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia".

Kuratorem wystawy jest Marcin Kucewicz, który, jak podkreślił jubilat, dokonał karkołomnej pracy, wybierając z kilku tysięcy zdjęć to, co można zobaczyć na ekspozycji. Pan Marcin pracował również nad albumem towarzyszącym wystawie. - Zacząłem pracować w Radomiu jako fotoreporter w 2005 roku. Spotykaliśmy się z panem Wojciechem dosyć często podczas różnego rodzaju wydarzeń. Kiedy w 2009 roku otrzymałem pracę w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia", zbiegło się to w czasie z rozbudową tej instytucji, a pan Wojciech wtedy podjął się wykonania dokumentacji tej dużej inwestycji, która trwała przez kilka lat. Była wtedy okazja by porozmawiać - wspomina Kucewicz. - Dziś młodzi ludzie nawet nie wiedzą, co to jest negatyw. A z czasów, gdy nie było aparatów cyfrowych w archiwum pana Wojciecha są tysiące zdjęć. Katalog do wystawy powstał w naszej instytucji, a pracowało nad nim wiele osób - dopowiada.

W. Stan podziękował kuratorowi za powstanie wystawy i za nowatorski kształt jej aranżacji. - W jej realizację włożył serce i ogromną pracę. Trzeba było wybrać z całości, a wybór wydaje mi się być trafny. Pan Marcin jest także autorem opracowania graficznego katalogu - podkreślił jubilat. Słowa podziękowania skierował także do autorów tekstów zamieszczonych w albumie: Pawła Pierścińskiego, Marcina Kępy i Marcina Ruska.

- Pan Rusek podkreślił mój radomski rodowód i radomskie poświęcenie. Poświęcenie polega na tym, że z 48 autorskich albumów 8 jest wyłącznie o Radomiu - zaznaczył W. Stan.

Wśród gości obecnych na wernisażu był Artur Dziwirek, prezes Okręgu Świętokrzyskiego Związku Polskich Artystów Fotografików, który nadał Wojciechowi Stanowi medal Maksymiliana Strasza, ojca polskiej fotografii.

W imieniu władz miasta Mateusz Tyczyński, wiceprezydent, oraz Sebastian Równy, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego, wręczyli Wojciechowi Stanowi Medal Herbowy Prezydenta Miasta Radomia oraz list gratulacyjny. Leszek Jastrzębiowski, prezes Radomskiego Towarzystwa Fotograficznego, w imieniu wszystkich radomskich fotografików, życzył jubilatowi kolejnych twórczych lat.

Mistrz, podczas tego wydarzenia podzielił się również swoimi planami na przyszłość. Wśród nich jest wydanie albumu o kamedułkach.

Zwracając się do obecnych jubilat prosił: - Upowszechnijcie szacunek do swojego czasu. Zapisać czas, w którym żyjecie, jest waszym obywatelskim obowiązkiem.

Przedstawiając swoje fotograficzne credo powiedział: - Fotografia jest sztuką faktów. Ja fotografuje to, co się dzieje dziś. Po co? Po to, żeby zobaczyć jutro.

Na wystawie, która w MCSW "Elektrownia" zajmuje trzy sale wystawiennicze, bardzo dużo miejsca zajęły pełne reporterskiej pasji prace czarno-białe jubilata z lat 60., 70. i 80. minionego wieku, związane między innymi z jego pracą w Centralnej Agencji Fotograficznej (1972–1991), która w poprzedniej epoce była państwowym podmiotem mającym wyłączność na udostępnianie serwisu foto dla prasy.

Spora część wystawy to fotografie Radomia, w tym te obrazujące gigantyczne modernizacje sieci wodociągowej, czy odbudowę miejskiej elektrowni na potrzeby muzealne. Zaistniał też monastycyzm, w którym obiektyw dyskretnie towarzyszył modlitwie i wnętrzom klasztorów różnych wyznań.

Ekspozycję można oglądać do 30 stycznia 2022 roku.

Wojciech Stan to historyk sztuki , fotografik, filmowiec, pedagog. Urodził się w Radomiu w 1934 roku. Studia rozpoczął na Wydziale Operatorskim Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi. Po zaliczeniu jednego roku studiów przeniósł się na Wydział Historii Sztuki UJ w Krakowie, który ukończył z tytułem magistra historii. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików i rzeczoznawcą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego do spraw oceny i wyceny dzieł sztuki współczesnej w zakresie fotografii. To autor kilkudziesięciu wydawnictw albumowych, w tym wielu poświęconych Radomiowi. Ważnym rozdziałem w twórczości W. Stana było fotografowanie pielgrzymek papieża Jana Pawła II w Polsce oraz w Denver w USA. Od lat artysta przejawia fascynację monastycyzmem, a poprzez fotografię ukazuje regułę którą żyją mnisi. Uczestniczył w narodowych wyprawach do polskich stacji w Arktyce i Antarktyce. Brał udział w ogólnopolskich i międzynarodowych wystawach fotograficznych oraz indywidualnych wystawach w kraju i za granicą.

Ponad 60 lat temu pan Wojciech zakładał Radomskie Towarzystwo Fotograficzne, które do dziś istnieje i działa.

Za wieloletnią twórczą działalność poświęconą byłemu obozowi zagłady na Majdanku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Jest również wyróżniony dyplomem honorowym Ministra Kultury i Sztuki, Złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej, Nagrodą im. Jana Kochanowskiego, a także medalem 40-lecia Związku Polskich Artystów Fotografików.