Mają prawo do upamiętnienia

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

|

GOSC.PL

publikacja 20.12.2021 19:45

Bp Marek Solarczyk poświęcił krzyże na grobach dzieci martwo urodzonych.

Modlitwie i poświęceniu grobów przewodniczył ordynariusz radomski. Modlitwie i poświęceniu grobów przewodniczył ordynariusz radomski.
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Kwaterę na cmentarzu komunalnym w Radomiu uporządkowali Rycerze Kolumba. Nekropolia posiada cztery takie kwatery, które znajdują się pod opieką Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. To na pierwszej z nich stanęło 121 nowych drewnianych krzyży.

- Stajemy wobec wielkiego dziedzictwa 121 dzieci, które są pochowane w tej kwaterze. Na ich grobach zostały postawione nowe krzyże. Wierzmy, że dzieci uczestniczą w pełni miłości Boga. Prosimy, aby On otoczył je swoją mocą, a także ich rodziców i bliskich. Prosimy również o umocnienie dla wszystkich, którzy przeżywają w tych dniach smutek z powodu śmierci nienarodzonych dzieci - mówił bp Marek Solarczyk.

- Jeden z naszych braci jest stolarzem i razem ze swoim kolegą wykonał te krzyże. Zamontowaliśmy je na cmentarzu, gdzie znajduje się kwatera dla dzieci martwo urodzonych - mówi Leszek Jagiełło z Rady Rycerzy Kolumba istniejącej przy parafii MB Bolesnej w Radomiu. Ks. Gabriel Marciniak, proboszcz tej parafii, wyjaśnia: - Rycerze Kolumba z Radomia postanowili zaopiekować się grobami dzieci martwo urodzonych. Od 2009 roku w Radomiu wszystkie dzieci martwo urodzone, których nie odebrali rodzice, są chowane przez MOPS. Jest to około 20 proc. takich dzieci. Ich pochówki w Radomiu są po prostu wzorcowe. To nie są pochówki zbiorowe, ale każde z dzieci ma swój grób i niemal na każdym  z nich jest imię i nazwisko. Widać też znaki miłości ich rodziców. Na cmentarzu na Firleju są cztery takie kwatery. Na razie uporządkowaliśmy pierwszą z nich. Na pozostałych miejsca na pochówki starczy na jakieś 10 lat. Myślimy również o postawieniu na tym cmentarzu oraz na cmentarzu rzymskokatolickim pomników dziecka utraconego. Nie chodzi o pomnik na zbiorowym miejscu pochówku, ale o pomnik upamiętniający te dzieci. Według przepisów chodzi o dzieci, które zmarły od 12. tygodnia ciąży lub osiągnęły wagę 450 gramów.

Warto przypomnieć, że na terenie naszej diecezji w Skarżysku-Kamiennej, Końskich i Starachowicach są groby dzieci nienarodzonych, a w Pionkach znajduje się pomnik dzieci utraconych.