Fotoplastykon - spojrzenie w przeszłość Radomia

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 02.01.2022 09:51

Instalacja stanęła w alei bp. Jana Chrapka w parku T. Kościuszki.

O nowym obiekcie w mieście (na drugim planie) opowiada Justyna Górska-Streicher, dyrektor Resursy Obywatelskiej. O nowym obiekcie w mieście (na drugim planie) opowiada Justyna Górska-Streicher, dyrektor Resursy Obywatelskiej.
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Każdy, idący tamtędy, może zatrzymać się i zajrzeć w okulary fotoplastykonu, który oferuje zdjęcia i filmy z przeszłości Radomia.

To pomysł Łukasza Wykroty i Marcina Dąbrowskiego, zrealizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego Radomia. Realizacją projektu, która jest sentymentalną  podróżą w przeszłość miasta, zajął się Ośrodek Kultury i Sztuki "Resursa Obywatelska".

Fotoplastykon ma pięć stanowisk, na których, przez specjalne okulary, można oglądać wystawy fotografii i filmy. Na początek prezentowane są wybrane zdjęcia prezentujące dawną architekturę miasta, ludzi związanych z Radomiem oraz najważniejsze wydarzenia XX wieku.

Podczas otwarcia, historię fotoplastykonu przypomniała Justyna Górska-Streicher, dyrektor Resursy Obywatelskiej. - Początki tego typu urządzeń datują się na koniec wieku XIX. W latach 80. XIX wieku zbudowano 250 egzemplarzy fotoplastykonów, z których ocalało 6. Jeden znajduje się w Muzeum Kinematografii w Łodzi i "zagrał" w filmie "Va banque"! Pierwszy fotoplastykon w Radomiu powstał w 1961 roku z inicjatywy Jerzego Ostrowskiego, ówczesnego dyrektora Miejskiego Domu Kultury, i ukazywał fotografie przyrodnicze. Obecny fotoplastykon powstał z inicjatywy Łukasza Wykroty i Marcina Dąbrowskiego. Ukazuje fotografie Radomia. Stylem nawiązuje do urządzeń z przełomu XIX i XX wieku. Jest też dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz dla małych dzieci. Ma pięć par okularów. Wystawy będą się zmieniały co miesiąc. Mieszkańcy Radomia są zaproszeni do zgłaszania w Resursie propozycji wystaw w naszym fotoplastykonie. Można to także robić na Facebooku Resursy, gdzie można proponować fotografie i tematy wystaw - mówi dyrektor Resursy.

Przygotowania urządzenia fotoplastykonu podjęła się fundacja Koncept Kultura z Milanówka, która ma na swoim koncie współpracę z wieloma muzeami, domami kultury i z organizacjami pozarządowymi działającymi na polu szeroko pojętej historii i edukacji. Jest to kunsztowna konstrukcja wykonana z drewna i stali, odporna na czynniki atmosferyczne, automatycznie wentylowana latem i ogrzewana zimą. Dla bezpieczeństwa jest obserwowana całą dobę przez kamery miejskiego monitoringu.