Wyjątkowy koncert w kościele na radomskich Borkach

Krystyna Piotrowska Krystyna Piotrowska

publikacja 07.01.2022 10:13

- Obiecywałem, że będzie uczta duchowa i była - mówi ks. kan. Zbigniew Gaczyński.

Wyjątkowy koncert w kościele na radomskich Borkach Wykonawcom dziękuje ks. Zbigniew Gaczyński. Od lewej stoją kpt. Łukasz Kukulski, Magdalena Rucińska, Gabrysia Kurzac. Krystyna Piotrowska /Foto Gość

Na to wydarzenie zaprosiła parafia pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus na radomskich Borkach. Był to koncert kolędowo-noworoczny w wykonaniu Orkiestry Wojskowej w Radomiu, którą poprowadził kapelmistrz kpt. Łukasz Kukulski, oraz solistek Magdaleny Rucińskiej, sopranistki, i młodziutkiej wokalistki Gabrysi Kurzac.

Koncert prowadził ks. ppor. Piotr Woszczyk COr, kapelan 62. Batalionu Lekkiej Piechoty. - Chcemy uczcić muzyką oraz śpiewem narodziny Bożego Dziecięcia. Cieszymy się, że początek tego roku razem z państwem spędzimy w muzycznej atmosferze - powiedział, rozpoczynając koncert, ks. Piotr.

Zanim zabrzmiała muzyka, słowo do zebranych powiedział Paweł Dycht, zastępca dyrektor Departamentu Edukacji i Kultury Dziedzictwa w MON. - Ufam, że pan kapitan i muzycy, którymi pokieruje, zabiorą nas w świat piękna, prawdy słowa, ale także pokażą nam to, co wyjątkowe w świętach Bożego Narodzenia. Ważne, abyśmy w ten Nowy Rok weszli z poczuciem odpowiedzialności, ale także jedności i wyrozumiałości - mówił. P. Dycht złożył także obecnym życzenia noworoczne w imieniu Wojciecha Skurkiewicza, sekretarza stanu w MON.

Obecni w świątyni wysłuchali w wykonaniu orkiestry utworów, jak: "Polka Trish Trash" Johanna Straussa, popularnego tańca rosyjskiego "Trepak" z baletu "Dziadek do orzechów" Piotra Czajkowskiego, melodii z piosenki Skaldów "Z kopyta kulig rwie" czy "Marsz Radetzky'ego". Dużą niespodzianką dla słuchaczy było wysłuchanie tego ostatniego utworu w wykonaniu orkiestry, która wyjątkowo dyrygował ks. Piotr Woszczyk.

Wokalistki wyśpiewały znane i lubiane kolędy. Magdalena Rucińska to absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina. Współpracowała m.in. z Warszawską Operą Kameralną, Krakowską Operą Kameralną, Teatrem Wielkim Operą Narodową w Warszawie, Filharmonią Narodową w Warszawie. Od 2017 roku jest solistką Polskiej Opery Królewskiej. Jest uczestniczką wielu międzynarodowych festiwali muzycznych. Oprócz działalności solistycznej artystka rozwija swoje talenty w dziedzinie pedagogiki muzycznej.

Przedstawiając Gabrysię Kurzac, która m.in. urzekła słuchaczy piosenką świąteczną "Mario, czy już wiesz", ks. P. Woszczyk powiedział: - Niezwykle zdolna wokalistka. od dzieciństwa zafascynowana piosenką. Pasjonuje ją aktorstwo, grała w Teatrze Buffo, chce zdawać do Akademii Muzycznej na Wydział Reżyserii Dźwięku, a także na Wydział Wokalny.

Gabrysia, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jest absolwentką szkoły muzycznej I st. w klasie skrzypiec, laureatką wielu festiwali i konkursów wokalnych. Brała udział w programie telewizyjnym "The Voice Kids Poland", w którym znalazła się w grupie Edyty Górniak, jest także uczestniczką finałowego odcinka "Szansy na sukces".

Słowa podziękowania za wyjątkowy koncert skierował do orkiestry, solistek i prowadzącego to muzyczne wydarzenie gospodarz miejsca ks. Zbigniew Gaczyński. – To była uczta duchowa. Dziękuję, że mogliśmy w tej uczcie uczestniczyć - powiedział. Poprosił także o bis. Artystów oklaskiwano na stojąco.