Kolędowanie u św. Kazimierza w Radomiu

Krystyna Piotrowska Krystyna Piotrowska

publikacja 23.01.2022 17:25

- Muzyka nam coś mówi. Podnosi ducha, porusza serce - mówi ks. prał. Jarosław Wojtkun.

Z proboszczem od lewej stoją: Karol Lizak, Dorota Ritz, Robert Grudzień, Anna Lasota, Bogdan Kierejsza. Z proboszczem od lewej stoją: Karol Lizak, Dorota Ritz, Robert Grudzień, Anna Lasota, Bogdan Kierejsza.
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

Warszawska Opera Kameralna zaprosiła na „Kolędowanie na Mazowszu”. Koncert odbył się w bazylice św. Kazimierza w Radomiu. Wystąpili: Anna Lasota, Dorota Ritz, Karol Lizak, Bogdan Kierejsza, Robert Grudzień. W wykonaniu artystów można było usłyszeć najpiękniejsze polskie kolędy i utwory świąteczne. Koncert, który poprzedziła Msza św., prowadził Robert Grudzień.

W czasie homilii proboszcz ks. Jarosław Wojtkun powiedział: - Jest taki rodzaj doświadczenia religijnego, którego nie da się wyrazić inaczej jak językiem muzyki, językiem sztuki. Ewangelię można głosić także muzyką. Za chwilę się o tym przekonamy, kiedy zetkniemy się z pięknem naszych polskich kolęd. Posłuchamy ich w profesjonalnym, pięknym wykonaniu. Ewangelia potrzebuje muzyki. To, co ona zawiera jest rzeczywistością duchową, jakąś niewidzialną. I to sztuka, to muzyka sprawia, że ona staje się dotykalna, postrzegalna.

Proboszcz przypomniał również, że Jan Paweł II pisał listy do różnej kategorii osób w tym do artystów. - Tam znajdziemy, w tym liście, to zdanie godne największego artyzmu: „Piękno jest poniekąd widzialnością Boga, tak jak dobro jest warunkiem piękna” - cytował.

Podczas koncertu R. Grudzień przybliżył sylwetki artystów.

Karol Lizak, tenor, jest laureatem Międzynarodowego Konkursu dla Młodych Śpiewaków Operowych (Rheinsberg 2013, i 2015), XX Międzynarodowego Festiwalu Chorus Inside w kategorii głosów solowych (Rowinji, Chorwacja 2015) oraz wyróżnienia na V Festiwalu Włoskiej Muzyki Operowej „Belcanto per sempre” (Włocławek 2015).

Bogdan Kierejsza to wirtuoz skrzypiec, multiinstrumentalista, kompozytor. Koncertował niemalże na wszystkich kontynentach. Kompozytor muzyki do ponad 200 filmów reklamowych i dokumentalnych, programów telewizyjnych oraz ilustracji muzycznych do różnego rodzaju form wizyjnych. Ma na swoim koncie muzykę do rozmaitych spektakli tanecznych i układów choreograficznych, a utwory w jego aranżacjach lub powstałe w wyniku współpracy artystycznej wykonywali i wykonują znani artyści polskiej sceny muzycznej.

Sopranistka Anna Lasota, śpiewaczka operowa, operetkowa i musicalowa. Jedna z najbardziej rozpoznawalnych solistek poznańskiego Teatru Muzycznego. Od września 2011 współpracuje z Barokową Orkiestrą Accademia Dell’Arcadia z Poznania.

Sopranistka Dorota Ritz kontakt z muzyką rozpoczęła od gry na skrzypcach. Szybko objawił się talent wokalny. Ma niespotykaną barwę głosu i łatwość koloraturową. Oprócz wykształcenia muzycznego skończyła filologię angielską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Robert Grudzień, radomianin, wirtuoz organów, dobrze znany jest radomskiej publiczności, a swoich wiernych fanów ma nie tylko w rodzinnym mieście. Pan Robert  jest Dyrektorem Fundacji im. Mikołaja z Radomia, solistą Filharmonii Lubelskiej, muzykiem, kompozytorem, producentem prestiżowych koncertów, spektakli i festiwali muzycznych. Koncertował na festiwalach muzycznych w Polsce i za granicą. Jego działalność artystyczna, organizacyjna i charytatywna przyniosły mu szereg nagród i wyróżnień. Wykłada gościnnie w Szwajcarii i Niemczech.

Po koncercie artystów oklaskiwano na stojąco. Wszystkim błogosławieństwa udzielił ks. J. Wojkun. Wcześniej powiedział: - Ewangelię Narodzenia Pana Jezusa można opowiadać na różne sposoby. Można przepowiadać z ambony, jak to my księża czynimy, artyści Ewangelię Narodzenia mogą opowiadać pędzlem, dłutem. Wy opowiedzieliście tę Ewangelię pięknem artystycznego śpiewu. Dziękujemy za to.