Bp Marek Solarczyk poświęcił płaskorzeźbę Świętej Rodziny

Marta Deka Marta Deka

publikacja 30.01.2022 20:16

Parafia pw. Świętego Krzyża w Radomiu na Halinowie rozpoczęła obchody jubileuszu 25-lecia istnienia.

Ordynariusz zawierzył rodziny z parafii Świętej Rodzinie. Ordynariusz zawierzył rodziny z parafii Świętej Rodzinie.
Marta Deka /Foto Gość

Mszy św. na rozpoczęcie jubileuszu przewodniczył bp Marek Solarczyk. Eucharystię koncelebrował ks. Jacek Mizak, wicerektor Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu.

- Naszą świątynię wznosimy od 11 lat w wielkim trudzie, gdyż nasza parafia tylko liczy 1800 osób. W dniu dzisiejszym chcemy bardzo wyraźnie, choć już to uczyniliśmy w czasie Jerycha Rodzin, zawierzyć nasze rodziny Świętej Rodzinie z Nazaretu przed płaskorzeźbą Świętej Rodziny - mówił na początku Eucharystii proboszcz ks. Piotr Szymański i powitał zgromadzonych w świątyni, w tym architekta Mariusza Rodaka, który projektował kościół, i Dominika Wdowskiego, artystę rzeźbiarza, który wykonał płaskorzeźbę.

W homilii bp Solarczyk podkreślił, że każdy z nas jest wpisany w doświadczenie rodziny. - Niech ta dzisiejsza Eucharystia i modlitwa związana z poświęceniem tej płaskorzeźby, a przede wszystkim i ten znak Świętej Rodziny, i akt zawierzenia naszych rodzin pomogą nam odnowić to, co jest darem Bożego życia i Bożej miłości wpisanym w nasze życie. Niech pomogą nam zachować i rozważyć, w jaki sposób mogę i powinienem dzisiaj nieść ten dar. Obyśmy potrafili w tym wszystkim zawsze rozwijać, umacniać i chronić to, co jest darem i planem Boga - mówił w homilii ordynariusz.

Bp Solarczyk poświęcił płaskorzeźbę i zawierzył rodziny z parafii Świętego Krzyża Świętej Rodzinie.

- Święta Rodzina jest dla nas przykładem i wzorem do naśladowania, szczególnie obecnie, kiedy obraz rodziny rozumiany jako małżeństwo sakramentalne kobiety i mężczyzny oraz dzieci często jest deprecjonowany przez osoby, którym wartości rodziny nie są bliskie. Doskonale wiemy, jak ważne jest, aby nasze dzieci wychowywały się w rodzinie, gdzie mężczyzna jest ojcem, a kobieta matką, gdzie syn może czerpać wartości od swojego taty, a dla córki najlepszą przyjaciółką może być jej mama. W takich wartościach chcemy żyć, takie wartości chcemy przekazywać następnym pokoleniom. Chcielibyśmy prosić księdza biskupa o modlitwę za wszystkie rodziny naszej parafii, a my zapewniamy o modlitwie za księdza biskupa - mówili przedstawiciele rodzin, dziękując za poświęcenie płaskorzeźby Świętej Rodziny.

Parafię pw. Świętego Krzyża erygował 6 lipca 1997 r. bp Edward Materski. W Wielką Środę tego roku postawiono na placu przy ul. Długiej drewniany krzyż. W nocy jednak krzyż ścięto. Ustawiony na nowo, został poświęcony w Wielki Piątek. Pierwszym proboszczem został ks. Dariusz Karasek, którego staraniem zbudowano tymczasowy drewniany kościół przy ul. Długiej.

W 2010 roku proboszczem został mianowany ks. Piotr Szymański. – Od razu rozpoczęła się budowa kościoła w nowym miejscu przy ul. Bulwarowej. Obecnie jesteśmy na etapie wykańczania wnętrza świątyni. Od początku był pomysł, żeby kaplica boczna była pod wezwaniem Świętej Rodziny. W ubiegłym roku zrodził się pomysł, żeby stworzyć płaskorzeźbę. Wykonał ją radomski artysta Dominik Wdowski. Dziś rozpoczęliśmy obchody jubileuszu powstania parafii. Zakończą się w uroczystość odpustową 14 września. Wtedy postawimy nowy krzyż misyjny, który będzie górował nad całym osiedlem i błogosławił, bo to błogosławieństwo jest nam potrzebne – mówi proboszcz.