Kolejny krok ku kapłaństwu

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 12.03.2022 16:54

W Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu odbyła się uroczystość udzielenia posług lektoratu i akolitatu.

Posług udzielił bp Piotr Turzyński. Posług udzielił bp Piotr Turzyński.
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Przewodniczył jej bp Pi otr Turzyński. Na rozpoczęcie powiedział: - Dzisiaj gromadzimy się w kaplicy seminaryjnej, aby modlić się za braci z roczników trzeciego i czwartego, którzy zrobią krok ku kapłaństwu. Chcą publicznie wyznać wiarę w Chrystusa, który jest Słowem i Chlebem. Zobowiążą się, żeby być blisko Niego, żeby przenikać tajemnicę Chrystusa swoim sercem i umysłem. Ogarniamy ich modlitwą.

W homilii biskup Piotr wskazał na kontekst ostatnich dramatycznych wydarzeń, miesięcy pandemii i wojny na Ukrainie, które nie przechodzą obok seminarium.

- Na naszych oczach zmienia się świat. Od 77 lat Europa nie widziała wielkiej wojny, a teraz jesteśmy przerażeni ogromem zła. Przeżyliśmy, można tak powiedzieć, trudny czas pandemii, izolacji. To miejsce, kaplica, które tętni życiem, korytarze, przez pewien czas były prawie puste. Seminarium od początku swego istnienia było miejscem życia wspólnoty alumnów i wychowawców. Dzisiaj w pewnej swej części stało się domem dla kobiet i dzieci uciekających z Ukrainy przed wojną.

Podlegający zmianom człowiek potrzebuje jakiegoś gruntu, jakiejś skały, pewnych punktów. Moi kochani, pośród tego zmieniającego się świata, jakże pełne nadziei są słowa, że Jezus Chrystus jest Ten sam, wczoraj i dziś i na wieki - powiedział bp Piotr.

Homilia bp. Piotra Turzyńskiego:

Posługa lektoratu, którą przyjęło pięciu alumnów III roku, polega na wykonywaniu podczas liturgii czytań z Pisma Świętego, z wyjątkiem Ewangelii. Lektor może też wykonać psalm responsoryjny wraz z wersetem przed Ewangelią, gdy w danym zgromadzeniu liturgicznym nie ma psalmisty. Wolno mu też odczytać lub odśpiewać intencje modlitwy powszechnej, pełnić funkcję komentatora, kierować śpiewem i uczestnictwem wiernych w liturgii. W Wielką Sobotę lektorzy mogą błogosławić pokarmy.

Posługa akolitatu, którą przyjęło dziesięciu alumnów IV roku, pozwala na udzielanie Komunii Świętej wiernym podczas Eucharystii, zanoszenie jej do chorych lub nawet w razie konieczności udzielanie jej dla umierającej osoby w formie Wiatyku.

W imieniu promowanych alumnów dziękował al. Filip Wincewicz, nowy akolita. - Dziś dziękujemy Panu Bogu, że postawił nas na drodze przygotowania do kapłaństwa i pozwolił przyjąć kolejne posługi, dzięki którym będziemy mogli coraz bardziej służyć Jemu samemu, a także naszym bliskim - powiedział.

Dziękował biskupowi Piotrowi, zarządowi seminarium, opiekunom roczników - rektorowi ks. Markowi Adamczykowi i wicerektorowi ks. Jackowi Mizakowi, wykładowcom, wychowawcom i całej wspólnocie seminarium. Dziękował także kapłanom z rodzinnych parafii i bliskim. W szczególny sposób zwrócił się do rodziców. - Chcemy popatrzeć na twarze naszych kochanych rodziców, bo to właśnie wam należą się największe podziękowania. Byliście z nami od najmłodszych lat, a teraz towarzyszycie na kolejnym etapie przygotowania do kapłaństwa. Dziękujemy za to, że stworzyliście takie domy, do których z radością wracamy. Jesteście naprawdę kochani - podkreślił.

Nowi lektorzy: Adrian Czajkowski, Krzysztof Goworek, Jacek Kumór, Radosław Rojek,  Kamil Stachuczy.

Nowi akolici: Piotr Auguścik, Dawid Bukalski, Marcin Dębowski, Michał Gawęda, Mateusz Katanowski, Jan Klimek, Michał Łuszczyna, Paweł Osiński, Jakub Szczepańczyk, Filip Wincewicz.