Dedykacja świątyni na radomskiej Koziej Górze

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 03.05.2022 20:26

Uroczystości w kościele pw. Bożego Macierzyństwa NMP przewodniczył bp Marek Solarczyk.

Namaszczenie ołtarza - centralny moment dedykacji świątyni. Namaszczenie ołtarza - centralny moment dedykacji świątyni.
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Pasterza diecezji powitali przedstawiciele wspólnoty - dzieci i dorośli, a proboszcz ks. kan. Zbigniew Sieroń powiedział: - Uroczystość Królowej Polski tego roku na zawsze pozostanie w pamięci mojej i moich parafian.  Dzień dedykacji kościoła. Kościół budują ludzie. Świątynia budowana jest z marzeń, próśb, modlitw i ofiar ludzi, aby było to godne miejsce do sprawowania kultu. Każda cegiełka złożona na budowę tej świątyni była opowiedzeniem się za Jezusem.

Uroczystość dedykacji poprzedziły Misje Święte, które poprowadził biblista ks. dr Jacek Kucharski. W niedzielę 1 maja o godz. 20 był Koncert Uwielbienia z zespołem księży „Jak Najbardziej”, zakończony Apelem Jasnogórskim, a w poniedziałek, 2 maja odbył się parafialny festyn.

Uroczystość dedykacji kościoła to szereg ceremonii liturgicznych, które rozpoczyna poświęcenie ołtarza, ścian świątyni i wiernych. Jest uroczyste namaszczenie ołtarza i ścian kościoła. Zapala się „zacheuszki”, świece dedykacji, umieszczane wysoko na ścianach w kilku miejscach kościoła. Odbywa się ceremonia okadzenia i ma miejsce uroczyste ubieranie ołtarza oraz zapalenie świec i oświetlenia w kościele. - To było niesamowite przeżycie, i to religijne, ale też i ta podniosła ceremonia, która zostanie w mej pamięci na całe życie - mówi pani Teresa, parafianka.

- Niech to namaszczenie trwa w nas. Niech ta świątynia będzie źródłem Bożego życia dla każdego. Niech będzie również zaproszeniem, abyśmy poszli jeszcze dalej. Niech to będzie ten czas, w którym dziękujemy za to, co doprowadziło nas do dzisiejszego dnia. Niech to będzie ten czas, w którym dzisiaj, tutaj, teraz, w tej wspólnocie odnowi się nasze oddanie i zawierzenie dla Boga. Niech to będzie czas, gdzie za każdym razem, kiedy będziemy mówili „pełna łaski, Pan z Tobą, błogosławionaś Ty między niewiastami”, z całą nadzieją i ufnością pójdziemy, aby i nasze życie było znakiem Boga - powiedział na zakończenie homilii biskup Solarczyk.

Homilia bp. Marka Solarczyka:

Pierwsza Msza św. na placu w radomskiej dzielnicy Kozia Góra była sprawowana przez bp. Edwarda Materskiego 8 września 1996 roku. W tym samym roku została oddana do użytku tymczasowa drewniana kaplica. Parafia pw. Bożego Macierzyństwa NMP została erygowana 1 grudnia 1996 roku przez bp. Edwarda Materskiego. Pierwszym proboszczem został mianowany ks. Zbigniew Sieroń. 9 maja 1998 r. bp Edward Materski pobłogosławił plac pod budowę świątyni i wówczas rozpoczęto prace budowlane. Kościół powstał według projektu arch. Henryka Włodarczyka i konstruktora Józefa Stępnia z Radomia, staraniem ks. Zbigniewa Sieronia i parafian. Kamień węgielny został wmurowany 19 października 2003 roku przez bp. Zygmunta Zimowskiego. Trzy lata później, 12 października bp Zygmunt Zimowski pobłogosławił kościół w stanie surowym. W kolejnych latach miały miejsce dalsze prace wykończeniowe wnętrza świątyni. Świątynia na radomskiej Koziej Górze jest zbudowana na planie krzyża, jest trzynawowa.

1 stycznia 2011 roku miała miejsce intronizacja figury Świętej Bożej Rodzicielki, którą w 1999 roku pobłogosławił św. Jan Paweł II. Uroczystościom przewodniczył bp Edward Materski. Figura ta peregrynowała do wszystkich kościołów diecezji radomskiej z racji Wielkiego Jubileuszu Roku 2000.