Nagroda im. Wandy Malczewskiej

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 15.05.2022 23:16

Została wręczona w kościele pw. św. Jana w Radomiu z okazji 200. rocznicy urodzin radomianki, sługi Bożej.

Nagrodę Marii Kośmińskiej-Wojtowicz wręczył bp Marek Solarczyk. Nagrodę Marii Kośmińskiej-Wojtowicz wręczył bp Marek Solarczyk.
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Biskup Piotr Turzyński mówi, że to uhonorowanie współczesnych siłaczek. Przyznaje ją proboszcz radomskiej parafii pw. św. Jana (fara), gdzie została ochrzczona sługa Boża, przewodniczący Kapituły Nagrody im. Sługi Bożej Wandy Malczewskiej,  Akcja Katolicka Diecezji Radomskiej, Klub Inteligencji Katolickiej w Radomiu oraz Stowarzyszenie "Młyńska" Verum, Bonum Pulchrum, a wszystko pod patronatem bp. Marka Solarczyka.

Jako pierwsza, otrzymała ją Maria Kośmińska-Wójtowicz, od wielu lat zaangażowana w działalność społeczną, edukacyjną i religijną. Jako wolontariuszka od 35 lat prowadzi bibliotekę przy parafii pw. MB Miłosierdzia w Radomiu, uzupełniając księgozbiór także z własnych funduszy. A poza tym, wymieniając tylko niektóre z pól jej działalności, jest inicjatorką Radomskiego Banku Modlitwy, pomysłodawczynią i organizatorką Młodzieżowej Akademii Kultury, w ramach której odbywały się spotkania literackie oraz konkurs na recenzję książki dla uczniów szkół podstawowych. Jest autorką katalogu artykułów z prasy ogólnopolskiej dotyczących Radomia, które ukazywały się od XIX wieku.

Laureatka Nagrody im. Wandy Malczewskiej w 1996 roku została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi. W 2021 roku została uhonorowana Medalem Miłosierdzia, który przyznaje Kapituła Ostrobramska w Skarżysku-Kamiennej.

- Staram się na pożytek drugich, zgodnie z tym, co mówiła Wanda Malczewska. Jestem 64 lata bibliotekarką. Biblioteka parafialna ma 36. rok pracy, nieprzerwany wolontariat. To radość ludzi, którzy przychodzą i cieszą się, ze mogą znaleźć książkę do pracy i dla rozrywki. Pomagam książką. Nadal czuję w sobie na tyle sił, że chcę wciąż działać  - powiedziała laureatka, po odebraniu statuetki.

Autorem statuetki, przedstawiającej wybitną radomiankę, jest Jan Brzuszek, a wykonawcą Marek Szczepanik. Projekt zrealizowała pracownia odlewnicza Jacka Guzery z Dąbrówki koło Kielc.

Uroczystość odbyła się w radomskiej farze. Tutaj Mszy św. przewodniczył bp Marek Solarczyk, a koncelebrowali biskupi Henryk Tomasik i Piotr Turzyński.

Bp Piotr na początku przeczytał zachowany w księgach parafialnych akt chrztu sługi Bożej:

Akt chrztu

W homilii biskup Marek, nawiązując do czytanego fragmentu Dziejów Apostolskich, opowiadających o zwieńczeniu pierwszej podróży misyjnej św. Pawła, powiedział: - Ten fragment przywołuje, jak wielkie dzieła Bóg realizuje przez ludzi. Jak wtedy, kiedy człowiek za łasą Boga odczytuje wezwania Boże, odkrywa tajemnice powołania życiowego, ale i na drogach wiary. Jak piękne dzieła i jak obfite owoce objawiają się przez wierną posługę człowieka.

Homilia bp. Marka Solarczyka:

homilia

Msza św. sprawowana była z okazji 200. rocznicy urodzin sługi Bożej Wandy Malczewskiej.

Komunikat o przyznaniu nagrody Marii Kośmińskiej-Wójtowicz odczytał ks. Mirosław Nowak, proboszcz radomskiej fary i przewodniczący kapituły.

Wanda Justyna Nepomucena Malczewska (herbu Tarnawa) urodziła się 15 maja 1822 r. w Radomiu, zmarła 25 września 1896 w Parznie (woj. łódzkie). W Radomiu spędziła pierwsze 24 lata swojego życia. Tutaj została ochrzczona i przyjęła I Komunię Świętą. Tutaj też doznała pierwszych mistycznych objawień.

Była córką radcy Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego oraz działacza społecznego Stanisława Malczewskiego i Marii Julii z domu Żurawskich. Była ciotką i w bliskich stosunkach z Jackiem Malczewskim, który namalował dla niej obrazek Matki Bożej.

Wanda Malczewska podobnie jak wielu ówczesnych patriotów była pozytywistką. Znana jest jako prekursorka świeckich katechetów, prowadziła działalność oświatową wśród społeczności wiejskiej, uczyła chłopów pisania, czytania i religii. Opiekowała się m.in. szkółkami ludowymi w Zagórzu i Klimontowie. Pomagała chorym i ubogim, organizowała pomoc lekarską dla mieszkańców wsi. Podczas powstania styczniowego organizowała szpitale i pomagała powstańcom.

W historii i kulturze została zapamiętana jako mistyczka Kościoła katolickiego, która doznała objawień dotyczących m. in. zwycięskiej wojny w 1920 r.

Swoją postawą obywatelską i wiarą bliska jest współczesnym jej wielkim patriotom i świętym Kościoła katolickiego Rafałowi Kalinowskiemu i Albertowi Chmielowskiemu.

Laureatka (z prawej) zapewnia, że nadal ma w sobie dość sił, by działać. Od lewej: ks. Mirosław Nowak, proboszcz parafii pw. św. Jana, bp Henryk Tomasik, bp Marek Solarczyk i bp Piotr Turzyński.   Laureatka (z prawej) zapewnia, że nadal ma w sobie dość sił, by działać. Od lewej: ks. Mirosław Nowak, proboszcz parafii pw. św. Jana, bp Henryk Tomasik, bp Marek Solarczyk i bp Piotr Turzyński.
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość