Świętowanie z niezapominajką w Jedlni

Krystyna Piotrowska Krystyna Piotrowska

publikacja 16.05.2022 12:24

To święto leśników i przyrodników, jego celem jest promowanie walorów polskiej przyrody i stałe przypominanie o jej ochronie.

	 Leśnicy przygotowali dla dzieci leśne zagadki edukacyjne. Leśnicy przygotowali dla dzieci leśne zagadki edukacyjne.
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

Organizator XXI Święta Polskiej Niezapominajki to Lasy Państwowe - Nadleśnictwo Radom oraz RDLP w Radomiu. Święto zapoczątkował Andrzej Zalewski, redaktor radiowej Jedynki i pomysłodawca oraz prowadzący Ekoradio. Impreza organizowana jest w Leśnym Ośrodku Edukacyjnym im. Andrzeja Zalewskiego w Jedlni-Letnisku na terenie Nadleśnictwa Radom. Zanim rozpoczęto świętowanie leśnicy złożyli kwiaty przed tablicą pamiątkową, znajdującą się w holu budynku głównego. poświęconą redaktorowi Andrzejowi Zalewskiemu. Gości powitał Andrzej Matysiak, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.

Na piknik zorganizowany w ramach obchodów Święta Polskiej Niezapominajki przybyły tłumy gości. Atrakcji było bardzo dużo, bo organizatorzy przygotowali rajdy rowerowe, nordic walking, warsztaty, zabawy i gry dla dzieci. Najmłodsi prezentowali się również na scenie. A wszystko związane z niezapominajką. Doniczki z tymi urokliwymi kwiatami ustawione były niemal wszędzie: na scenie, na straganach i stoiskach oraz wystawach nadleśnictw Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Kozienicka”, Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska”, Centrum Edukacji Przyrodniczej i Arboretum Nadleśnictwa Marcule, Ligi Ochrony Przyrody, Świętokrzyskiego Parku Narodowego, Kozienickiego Parku Krajobrazowego im. Prof. Ryszarda Zaręby, Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu, Stowarzyszenia Pszczelarzy Puszczy Kozienickiej w Pionkach.

Po placu przechadzali się sokolnicy i niemal każdy chciał zrobić sobie zdjęcie z trzymanymi przez nich ptakami: sokołem, pustułką czy puszczykiem.

Imprezie towarzyszył także jarmark z wyrobami rękodzielniczymi, regionalnymi oraz z regionalnymi potrawami. Wojowie z grupy rekonstrukcyjnej Drużyna Grodu Piotrówka przeniosła zainteresowanych historią w czas średniowiecza.

Na scenie wystąpili także: Zespół Sygnalistów Myśliwskich przy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu oraz sygnalistów z Zespołu Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku. Na małej scenie na uroczysku „Darz bór” zaprezentował się: Klub Seniora „Ale babki” z Jedlni-Letniska.

Piknik zakończył się koncertem zespołu Szymon Wydra & CARPE DIEM.

- Cieszymy się bardzo, że po dwóch latach pandemii znów możemy tu przyjechać. Mieszkamy w Jedlni. Jesteśmy tu z naszymi dziećmi Martą i Stasiem, które wzięły udział chyba we wszystkich konkursach przygotowanych przez leśników. Wykazały się wiedzą i mamy nagrody to oczywiście doniczka z niezapominajkami i sadzonka modrzewia - mówi Ilona Zacharska.

Ośrodek w Jedlni odwiedziły tłumy gości.