150 lat kościoła w Wysokiej

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 24.05.2022 09:56

Jubileuszowej Mszy św. przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, pochodzący z sąsiedniego Szydłowca.

Obraz Matki Bożej Miłosierdzia, kopia wileńskiego wizerunku, będzie pamiątką jubileuszu świątyni. Poświęcił go abp Wacław Depo. Obraz Matki Bożej Miłosierdzia, kopia wileńskiego wizerunku, będzie pamiątką jubileuszu świątyni. Poświęcił go abp Wacław Depo.
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

W homilii podkreślał, że nie możemy się zgodzić na zepchnięcie wiary na margines życia społecznego czy politycznego. Jako ziomka i rodaka witali go przedstawiciele parafian, którzy licznie wzięli udział w uroczystości, wypełniając świątynię i przykościelny plac.

Historię parafii przypomniał proboszcz ks. Arkadiusz Bieniek. - Nasza parafia ma prawie 700 lat. Obecny kościół, który stoi na wzgórzu, został zbudowany z szydłowieckiego kamienia. Poprzednie obiekty sakralne były wykonane z drewna. Nasz kościół został zbudowany z inicjatywy ówczesnego proboszcza ks. Michała Bartyzela. Komitet budowy kościoła powstał w 1871 roku. Należeli do niego włościanie, którzy mieszkali na terenie tej parafii. W maju tamtego roku do Wysokiej przybył bp Józef Michał Juszyński, ordynariusz sandomierski, i poświęcił kamień węgielny. Mury świątyni zostały ukończone w 1872 roku. W marcu dwa lata później ks. kan. Aleksander Malanowicz, proboszcz z Szydłowca, poświęcił nowy kościół. W wyposażenie świątyni włączyli się miejscowi dziedzice - mówił proboszcz.

- Teren parafii Wysoka to również dzieje nieistniejącej już parafii i byłego miasta Omięcin. Wysoka w XV w. stanowiła własność Zdziechowskich i Kozackich. Dziesięcinę oddawano opactwu cystersów w Wąchocku. Na terenie dzisiejszej parafii Wysoka znajduje się wioska Omięcin, w pobliżu której na gruntach nazywanych „czerwona ziemią” Zygmunt Siemieński założył miasteczko nazwane Zygmuntowem. Król Stanisław August Poniatowski w 1775 r. nadał miastu liczne przywileje, jednakże w 1816 r. miasto uległo likwidacji. W Omięcinie w XVIII w. istniała kaplica dworska, natomiast we wsi Ostałówek stanął kościół pw. Najświętszej Maryi Panny i św. Jana Chrzciciela, który zbudowano w 1609 r. z fundacji dziedzica Jana Rudzkiego. Przy nim bp Piotr Tylicki w początku XVII w. erygował parafię, która funkcjonowała z przerwami do połowy XVIII w. Zniszczony kościół został rozebrany pod koniec XIX w. Natomiast parafia Wysoka powstała przed 1326 r., a być może już w XIII w. Jako centrum duszpasterstwa tych terenów Wysoka uzyskiwała przewagę już od XIV w. Pierwotny drewniany kościół pw. św. Mikołaja istniał w Wysokiej w XVI w. Spłonął w 1696 roku. W tym miejscu w 1701 roku zbudowano nowy kościół, także drewniany, który został dedykowany w 1744 r. przez bp. Michała Kunickiego. Przez lata nie był remontowany, podupadał i uległ zniszczeniu w początkach XIX w. Ostatecznie rozebrano go w 1815 roku. Rok później zbudowano tymczasową kaplicę, która w latach sześćdziesiątych XIX w. była w bardzo złym stanie. Stąd idea budowy świątyni murowanej. Obecny kościół został zbudowany w latach 1872-1875 staraniem ks. Michała Bartyzela. Świątynia została dedykowana w 1886 r. przez bp. Antoniego Ksawerego Sotkiewicza, następcę bp. Juszyńskiego - relacjonował historię parafii jej duszpasterz.

W homilii wygłoszonej podczas jubileuszowej Eucharystii abp Depo mówił o trwającym od ponad 30 lat procesie tzw. prywatyzacji wiary, który nastąpił na skutek zamierzonej fali ośmieszania religii w życiu społecznym. - A więc to nie pandemia nas podzieliła, ale zgoda na zło. Dlatego tym bardziej trzeba przeżywać i ukazywać osobistą i wspólnotową więź z Bogiem. Nie możemy się zgodzić na zepchnięcie wiary na margines życia społecznego czy politycznego - mówił metropolita, podkreślając, że  nie wystarczy sama wiedza o Bogu, bo tej mogą nauczyć się także ateiści. - I tak się dzieje, że ci, którzy kończyli chrześcijańskie uczelnie, dzisiaj są ateuszami, mówiąc, że religia chrześcijańska jest najbardziej amoralną religią świata. Doświadczamy tego dzisiaj mocno. Ludzie, którzy sprzeciwiają się Bogu i cytują Ewangelię - wybiórczo - mówią, jaki powinien być Kościół - zauważał metropolita częstochowski.

Homilia abp. Wacława Depo:

Parafia Wysoka w ramach przygotowań do jubileuszu wprowadziła uroczyście do świątyni relikwie św. Jana Pawła II, św. s. Faustyny Kowalskiej i bł. ks. Michała Sopoćko oraz patrona parafii św. Mikołaja biskupa. Pamiątką jubileuszu będzie także obraz Matki Bożej Miłosierdzia, który wraz z ołtarzem poświęcił abp Depo.

W uroczystości z rzeszą parafian wzięli udział posłowie Agnieszka Górska, Andrzej Kosztowniak, Dariusz Bąk, europoseł Zbigniew Kuźmiuk oraz starosta szydłowiecki Włodzimierz Górlicki i burmistrz Szydłowca Artur Ludew.

Po liturgii w koncertem pieśni patriotycznych i religijnych wystąpił Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego.

Za koncert Reprezentacyjnemu Zespołowi Artystycznemu Wojska Polskiego dziękuje proboszcz ks. Arkadiusz Bieniek.   Za koncert Reprezentacyjnemu Zespołowi Artystycznemu Wojska Polskiego dziękuje proboszcz ks. Arkadiusz Bieniek.
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość