Jacek Puchała Królem Kurkowym RBSK A.D. 2022

Krystyna Piotrowska Krystyna Piotrowska

|

GOSC.PL

publikacja 30.05.2022 18:50

Krzewią polską kulturę, tradycje i zwyczaje szlacheckie.

- Zostać Królem Kurkowym RBSK to satysfakcja, ale i prestiż - mówi brat Jacek Puchała. - Zostać Królem Kurkowym RBSK to satysfakcja, ale i prestiż - mówi brat Jacek Puchała.
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

Na strzelnicy myśliwskiej w Piastowie odbył się turniej strzelecki oraz VI Strzelanie Królewskie i III Strzelanie o Radomskie Skrzydła Wolności. Organizatorem tego wydarzenia było Radomskie Bractwo Strzelców Kurkowych w Radomiu.

 Dla każdego Bractwa to najważniejsze wydarzenie w roku. RBSK jest stowarzyszeniem zajmującym się krzewieniem kultury polskiej, tradycji i zwyczajów szlacheckich.

VI Radomskim Królem Kurkowym został brat Jacek Puchała. Noszenie tytułu Króla Kurkowego to największy zaszczyt dla każdego członka Bractwa. Jednym z obowiązków króla jest reprezentowanie Bractwa na uroczystościach państwowych czy kościelnych, ale również obecność na różnych imprezach u innych bractw. Brat J. Puchała jest w Bractwie od początku jego istnienia od 2015 roku. Pełni funkcję sekretarza.

- Dziś wyjątkowy dzień. Zostałem Królem Kurkowym Bractwa A.D. 2022. Jest satysfakcja, ale i prestiż - mówi brat Jacek. - Niektórzy śmieją się, bo nie rozumieją idei Bractwa i uważają, że to jest zaspokajanie próżności, szukanie zaszczytów, przedstawianie nie siebie, ale kogoś tam przez swój strój. A to tak nie jest. Jestem związany z Kościołem i od lat z oazą - przecudne idee. Tak samo i tu, choć nie tak religijne, ale patriotyczne. Bractwo Kurkowe od zarania broniło bram miasta, a potem, kiedy już tych bram nie było, przejmowało taką rolę etyczną. Do dzisiaj to zostało, choćby opowiadanie się za życiem. Bractwo to także szerzenie patriotyzmu, uczenie historii, dbanie o morale. Tam nie był przyjmowany ktoś, kto miał pogmatwane życie. Tam przez lata byli przyjmowani prawdziwi Polacy, patrioci. Te idee mnie zafascynowały i dlatego wstąpiłem do Bractwa - dopowiada.

Strzelano także do tarcz: Starszego RBSK Mariusza Fogla, Tarczy Brackiej, Tarczy Strzelmistrza RBSK Pawła Pastuszki, Tarczy Pamiątkowej śp. Rafała Pastuszki.

W strzelaniu o Skrzydła Wolności i do tarcz wzięli udział również przedstawiciele: Lubelskiego Bractwa Strzelców Kurkowych św. Jana Kantego, Łódzkiego Towarzystwa Strzeleckiego „Bractwo Kurkowe” w Łodzi, Świętokrzyskiego Bractwa Kurkowego Towarzystwo Strzeleckie, Podlasko Kozieradzkiego Bractwa Kurkowego Towarzystwo Strzeleckie w Konstantynowie.

III Radomskie Skrzydła Wolności trafiły do Aleksandry Bartel z Podlasko Kozieradzkiego Bractwa Kurkowego Towarzystwo Strzeleckie w Konstantynowie.. To specjalna nagroda autorstwa RBSK, a związana z licznymi wydarzeniami w Radomiu począwszy od konstytucji Nihil Novi.