Radomska książnica ma 100 lat

Krystyna Piotrowska Krystyna Piotrowska

publikacja 16.06.2022 10:45

Jubileuszowa gala Miejskiej Biblioteki Publicznej była zwieńczeniem 44. Radomskiej Wiosny Literackiej połączonej z Targami Wydawnictw Regionalnych.

Okolicznościowy grawer i Nagrodę Prezydenta Miasta Radomia na ręce Przemysława Czai przekazała Katarzyna Kalinowska. Okolicznościowy grawer i Nagrodę Prezydenta Miasta Radomia na ręce Przemysława Czai przekazała Katarzyna Kalinowska.
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

Bibliotekarze, posłowie na Sejm RP Andrzej Kosztowniak i Mirosław Maliszewski, samorządowcy, przedstawiciele władz miasta i instytucji oświatowo-kulturalnych oraz animatorzy kultury, a także przyjaciele bibliotekarzy i bibliotek spotkali się w radomskiej kamienicy Deskurów. Galę prowadziła Magda Gliszczyńska z Radia Plus Radom. Obecnych powitał Przemysław Czaja, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu. - To wydarzenie bardzo ważne dla nas, dla środowiska literackiego - podkreślił dyrektor. Poinformował, że od kilku miesięcy trwają prace nad  monografią Biblioteki, która powinna ukazać się jeszcze w tym roku. Z okazji jubileuszu został m.in. wybrany wraz z mieszkańcami Radomia, w drodze plebiscytu, nowy wzór i nazwa karty bibliotecznej. Teraz jest to Radomska Karta Kulturalna.

- Miejska Biblioteka Publiczna im. Józefa Andrzeja i Andrzeja Stanisława Załuskich w Radomiu to jedna z najstarszych i najbardziej zasłużonych placówek kulturalnych w Radomiu. Ta piękna historia rozpoczęła się  w 1922 roku dzięki inicjatywie przewodniczącej Rady Miejskiej Marii Kelles-Krauz - przypomniała wiceprezydent Radomia Katarzyna Kalinowska. - Biblioteka zasługuje na najwyższe uznanie. Nie ogranicza się do wypożyczania książek czy innych zbiorów. Odgrywa także znacząca rolę w propagowaniu czytelnictwa wśród mieszkańców. Jednym z najbardziej znanych przedsięwzięć jest organizowana od wielu lat Radomska Wiosna Literacka. Na uwagę zasługują także inicjatywy Miejskiej Biblioteki publicznej to m.in. wystawy, promocje książek połączone ze spotkaniami autorskimi, a także wydarzenia jak: Nagroda Literacka Miasta Radomia, Targi Wydawnictw Regionalnych, konkurs na Radomskiego Mistrza Polskiej Ortografii czy Narodowe Czytanie Dzieł Polskiej Literatury. Dzięki profesjonalizmowi pracowników MBP nieustannie idzie z duchem czasu, wychodząc naprzeciw wciąż zmieniającym się potrzebom czytelników. Już w latach 90-tych należała do najlepiej skomputeryzowanych Bibliotek Publicznych w kraju - wyliczała wiceprezydent.

Podziękowała wszystkim bibliotekarzom za wielką pasję i zaangażowanie w rozwój miejskiej książnicy i popularyzację czytelnictwa wśród mieszkańców naszego miasta i regionu. K. Kalinowska przekazała na ręce dyrektora Czai okolicznościowy grawer i Nagrodę Prezydenta Miasta Radomia w wysokości 20 tys. zł.

Wyróżniono dotychczasowych bibliotekarzy roku. Laureatem dorocznego konkursu Bibliotekarz Roku 2022 został Dariusz Wróbel, pracownik Filii numer 6 MBP w Radomiu na stanowisku starszego bibliotekarza.

Jubileuszowe medale otrzymali byli dyrektorzy placówki, a także bibliotekarze, którzy przepracowali w MBP ponad 40 lat.

Medal Pro Mazovia na ręce dyrektora Czai wręczył Rafał Rajkowski, wicemarszałek województwa mazowieckiego. Jak zaznaczył R. Rajkowski monografia biblioteki zostanie dofinansowana. Na ten cel przeznaczono 24 tys. zł.

Gratulacje z okazji jubileuszu złożyli m.in. posłowie Andrzej Kosztowniak i Mirosław Maliszewski.

Po części oficjalnej obecni wysłuchali krótkiego koncertu pianisty Marcina Wieczorka.

Historia MBP w Radomiu:

„16 czerwca 1922 roku Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu po raz pierwszy udostępniła księgozbiór, liczący 461 woluminów, mieszkańcom miasta. Powstała jako agenda Wydziału Oświatowego Magistratu i mieściła się w jednym z magistrackich pokoików biurowych. Czynna była w godz. 8.30 –12.00 w celu wykonywania prac wewnętrznych. Dla czytelników bibliotekę otwierano o godz. 17.00, czyli po pracy urzędników magistrackich. Do godz. 20.00 można było wypożyczać książki do domu, a na miejscu korzystać z encyklopedii i słowników. Inicjatorką utworzenia radomskiej biblioteki była ówczesna przewodnicząca Rady Miejskiej Maria Kelles-Krauzowa, a realizatorką tej idei, organizatorką, pierwszą pracownicą i kierowniczką biblioteki Florentyna Jakubczakowa. […] Obecnie Miejska Biblioteka Publiczna to Biblioteka Główna, gdzie mieszczą się czytelnie, wypożyczalnie, działy merytoryczne, działy obsługi i dyrekcja oraz 14 filii na terenie miasta. Zbiory liczą około 420 tys. wol., a korzysta z nich ponad 25 tys. czytelników zarejestrowanych i prawie 75 tys. osób w czytelniach.

Biblioteka zatrudnia 74 pracowników. To wykwalifikowana, dobrze wykształcona kadra bibliotekarska oraz administracyjna. Dzięki niej możliwe jest wdrażanie Mazowieckiego Systemu Informacji Bibliotecznej, opracowywanie bibliografii regionalnej dla obszaru byłego województwa radomskiego, tworzenie Radomskiej Biblioteki Cyfrowej, prowadzenie działalności wydawniczej oraz szerokiej działalności z zakresu promocji czytelnictwa”.  (ze strony MBP)