Medycyny pola walki uczą się od Amerykanów

kp

publikacja 13.07.2022 09:44

Żołnierze 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej biorą udział w kursie COMBAT MEDIC prowadzonym przez instruktorów Gwardii Narodowej Stanu Illinois.

Najwięcej jest zajęć praktycznych. Najwięcej jest zajęć praktycznych.
Archiwum WOT

Podczas pięciodniowego szkolenia uczą się udzielania pomocy rannym na polu walki. Jak właściwie udzielać pomocy na polu walki w sytuacji, kiedy poszkodowanych jest wielu? Odpowiedź między innymi na to pytanie uzyskali kursanci drugiego modułu szkolenia prowadzonego przez instruktorów z Gwardii Narodowej Stanu Illinois i Centrum Szkolenia WOT w Ciechanowie.

Podczas pięciodniowego szkolenia terytorialsi uczą się, jak udzielać pomocy rannemu. Poznają zasady wykrywania i tamowania masywnych krwotoków, czyli jednej z najczęstszych, a jednocześnie możliwych do uniknięcia, przyczyn śmierci na polu walki. Ponadto amerykańscy instruktorzy uczą zaopatrywania ran klatki piersiowej i odbarczenia odmy płucnej, czy też sprawdzania drożności dróg oddechowych. 

- Kurs wykracza daleko poza cywilne szkolenie z pierwszej pomocy. Uczymy się zagadnień związanych z urazami najczęściej występującymi na polu walki. Kurs zawiera dwa moduły - część teoretyczną i praktyczną, z naciskiem właśnie na zajęcia praktyczne. Uważam, że każdy z nas ze szkolenia wyniósł ogrom wiedzy, która będzie przydatna na dalszych etapach naszej służby - mówi kpr. Ewelina, jedna z uczestniczek kursu z ramienia 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. - Szkolenie z medycyny taktycznej COMBAT MEDIC jest kolejnym - po szkoleniu operatorów ppk JAVELIN i przed szkoleniem snajperów - modułem szkoleń organizowanym przez Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej we współpracy z instruktorami Gwardii Narodowej Stanu Illinois. Kursy potrwają do końca sierpnia, a udział w nich weźmie łącznie ponad 800 terytorialsów z Brygad Obrony Terytorialnej z całej Polski - mówi Weronika Chochoł, sekcja Komunikacji Społecznej/Zespół Prasowy.