Retrospektywa działalności Biura Wystaw Artystycznych

Krystyna Piotrowska Krystyna Piotrowska

publikacja 17.07.2022 09:09

W Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Polskie malarstwo portretowe u schyłku XX wieku”.

Od lewej stoją: Leszek Ruszczyk, Ewelina Pierzyńska-Jelska, Andrzej Jelski, Marek Suski. Od lewej stoją: Leszek Ruszczyk, Ewelina Pierzyńska-Jelska, Andrzej Jelski, Marek Suski.
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

Obecnych na wernisażu powitał Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzeum im. J. Malczewskiego. Na wystawie można zobaczyć portrety i autoportrety polskich artystów z lat 70.i 80. XX wieku. Prezentowana kolekcja wchodziła w skład unikalnej stałej Galerii Autoportretu Współczesnego zorganizowanej przez BWA w Radomiu.  Na wystawie można zobaczyć m.in. portrety i autoportrety Stanisława Baja, Jerzego Dudy-Gracza, Edwarda Dwurnika, Antoniego Fałata, Ludwika Jaksztasa, Witolda Tomasza Kowalskiego, Zbysława Marka Maciejewskiego, Leszka Sobockiego, Wiesława Szamborskiego, Andrzeja Okińczyca, Tadeusza Hajnrycha, Krzysztofa Jackowskiego. Kuratorami wystawy są dr Ewelina Pierzyńska-Jelska i Andrzej Jelski.

- Galeria Autoportretu Współczesnego zorganizowana w ramach działalności radomskiego Biura Wystaw Artystycznych była zjawiskiem unikalnym w skali kraju. Państwo Ewelina Pierzyńska-Jelska i Andrzej Jelski, zasługują na przypomnienie i upamiętnienie. Muzeum organizując tę wystawę pragnie przypomnieć wartościową kolekcję portretów i w ten sposób uhonorować jej twórców. Ekspozycja jest swego rodzaju retrospektywą siedemnastoletniej działalności BWA, instytucji ważnej w historii radomskiego muzealnictwa - mówi Magdalena Ewa Nosowska z Działu Sztuki, koordynator wystawy.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński nadał Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” pani Ewelinie Leonardzie Pierzyńskiej-Jelskiej, emerytowanej dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w uznaniu dla jej zaangażowania w działalność na rzecz kultury polskiej. Aktu dekoracji dokonał Marek Suski poseł na Sejm RP.

- To co pan minister prof. Piotr Gliński uczynił, uważam, że jest to przekazem poprzez moje ręce dla całego zespołu galerii BWA, ludzi oddanych sztuce, oddanych człowiekowi. Bo przecież portret, autoportret to nic innego, jak od wieków twierdzą wybitni artyści europejscy, że wizerunek to jest przedłużenie życia danego człowieka. Bo i tutaj mamy sporo osób sportretowanych, które już nie żyją, a my dzisiaj mamy z nimi kontakt - mówiła E. Pierzyńska-Jelska.

Za wybitne zasługi oraz całokształt działalności na rzecz województwa mazowieckiego Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego, wyróżnił pana Andrzeja Stefana Jelskiego Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia”. Medal w imieniu marszałka wręczyli Leszek Ruszczyk i Adam Duszyk, zastępca dyrektora Muzeum.

Ewelina Pierzyńska-Jelska, historyk sztuki, doktor nauk humanistycznych, długoletni dyrektor Galerii BWA w Radomiu, była pomysłodawczynią i inicjatorką m.in. cyklicznej wystawy Triennale „Prezentacje Portretu Współczesnego”. Triennale było pierwszą międzynarodową ekspozycją w Radomiu w zakresie profesjonalnego malarstwa i grafiki. Po zakończeniu działalności BWA była zatrudniona jako adiunkt, wykładowca w zakresie historii sztuki i wzornictwa przemysłowego w Politechnice im. K. Pułaskiego w Radomiu. Pracowała jako nauczyciel akademicki, adiunkt w Prywatnej Wyższej Szkole Ochrony Środowiska w Radomiu, gdzie prowadziła ćwiczenia i wykłady z historii kultury, architektury i sztuki oraz muzealnictwa. W obydwu uczelniach prowadziła seminaria dyplomowe.

Opracowała dokumentację historyczno-artystyczną dla pewnej liczby cennych sakralnych obiektów zabytkowych oraz ok. 700 kart ewidencji zabytków ruchomych i architektury z terenu dawnego województwa radomskiego dla potrzeb Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Warszawie. Delegatura w Radomiu oraz Instytutu Dziedzictwa Narodowego w Warszawie.

Andrzej Jelski współpracował przy organizacji cyklicznych ekspozycji Triennale „Prezentacje Portretu Współczesnego w ramach działalności BWA w Radomiu. Uczestniczył w aranżacji stałej wystawy „Galerii Autoportretu Współczesnego” w BWA. Brał udział w organizacji wystawy czasowej w „Zachęcie”. Pracował w Centrali Filmów Oświatowych ”Filmos” w Warszawie, w PWN w Warszawie oraz w wojewódzkim oddziale Służby Ochrony Zabytków w Warszawie. Ma w swoim dorobku naukowym ponad 100 publikacji z dziedzin sztuki plemiennej, plastyki współczesnej oraz genealogii.

Wystawa w Muzeum im. Jacka Malczewskiego przy Rynek 11 w Radomiu będzie czynna do 11 września.