"Halniacy" pół wieku śpiewają o Radomiu

Krystyna Piotrowska Krystyna Piotrowska

publikacja 17.07.2022 10:20

Kapela istnieje od września 1972 roku. Na przestrzeni lat grało w niej wielu radomskich muzyków.

Radosław Witkowski z kapelą. Z lewej Andrzej Tom. Radosław Witkowski z kapelą. Z lewej Andrzej Tom.
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

Radomska Kapela Podwórkowa „Halniacy” ma 50 lat. Działa przy „Amfiteatrze”. To jedyny zespół w Radomiu, który w swoim repertuarze prezentuje folklor miejski.

Od 1972 roku grają i śpiewają własny oryginalny repertuar, poruszający sprawy dotyczące dawnego i współczesnego Radomia oraz treści bliskie sercu każdego słuchacza.

Nazwa zespołu pochodzi od dawnej, już nieistniejącej w Radomiu, Hali „Radoskóru”. Tam rozpoczynali swoja działalność.

Bohaterowie wieczoru to: Zbigniew Fajtek (akordeon), 16 lat w zespole, Mieczysław Stanik (gitara basowa), 35 lat w zespole, Jerzy Faliński (gitara i śpiew), 50 lat w zespole.  

Patronat honorowy nad koncertem objął Radosław Witkowski, prezydent Radomia.

- Piękny jubileusz, ale też wiele niezwykłych momentów i przede wszystkim to, na co my wszyscy zwracamy uwagę. To jest 50 lat budowania radomskiej kultury, to 50 lat promowania Radomia, bo cały zespół uczestniczył w wielu festiwalach i uroczystościach, wydarzeniach. Wiele odznaczeń, wiele nagród, ale warto podkreślić, że ta twórczość zawsze opierała się na tematach związanych z naszym miastem. To na pewno warto docenić, bo te 50 lat to pasmo nieustających sukcesów, a przede wszystkim dużo dobrej zabawy - mówił prezydent.

Dziękując Halniakom za 50 lat twórczości podarował zespołowi grawerton, na którym zostało napisane: „ Z okazji jubileuszu 50-lecia Radomskiej Kapeli Podwórkowej »Halniacy« z wyrazami uznania za dotychczasową działalność i wkład w rozwój dziedzictwa kulturowego Radomia, a także z życzeniami wszelkiej pomyślności”.

Gościem, który aranżacyjnie przygotował koncert, jak również wystąpił z zespołem, był Andrzej Tom, który ma za sobą 74 muzyczne podróże po świecie.

Na scenie pojawiła się także Iwona Skwarek. Gościem specjalnym koncertu było Warszawskie Combo Taneczne.

Wspólne świętowanie przy tańcu i śpiewie odbywało się na scenie przy Placu Corazziego.