W intencji bp. Materskiego i innych powstańców warszawskich

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 01.08.2022 22:39

Rocznicowej Mszy św. w radomskiej katedrze przewodniczył bp Marek Solarczyk.

Wieniec od ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka został złożony przed tablicą dedykowaną pierwszemu ordynariuszowi radomskiemu i powstańcowi warszawskiemu. Wieniec od ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka został złożony przed tablicą dedykowaną pierwszemu ordynariuszowi radomskiemu i powstańcowi warszawskiemu.
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Na rozpoczęcie wspólnej modlitwy ordynariusz powiedział: - Moi drodzy, zgromadzeni w naszej katedrze radomskiej, przedstawiciele władz, przedstawiciele Wojska Polskiego i służb mundurowych, różnych środowisk, wspólnot i grup, które pielęgnują i z całym szacunkiem oraz troską odnoszą się do dziedzictwa naszej historii! Dzisiaj w tym dniu 1 sierpnia w godzinę po „godzinie W” stajemy, aby modlić się za naszą ojczyznę. Powstanie odbywało się w Warszawie. Rozpoczęło się 78 lat temu. Ale przecież dla każdego z nas, dla całej naszej ojczyzny jest wyjątkowym znakiem tego wszystkiego, co jest wpisane w bogactwo i wartość naszej ojczyzny Polski, Najjaśniejszej Rzeczypospolitej, w to, co niesie wolność, w to, co jest wpisane w życie i godność każdego człowieka, w to wszystko, co otrzymaliśmy jako poświęcenie i ofiarę życia tych, którzy walczyli, ale i tej ogromnej rzeszy mieszkańców stolicy, która zginęła na skutek represji wojsk niemieckich.

Biskup Marek podzielił się szczególnym świadectwem, odnoszącym się do bp. Edwarda Materskiego, który jako kleryk, zaprzysiężony w strukturach Armii Krajowej, podczas powstania warszawskiego był w stolicy wszystkie 63 dni, pełniąc służbę powstańczą. - Wczoraj usłyszałem świadectwo o bp. Edwardzie Materskim. Nie będę zdradzał wszystkich szczegółów, ale ono odwoływało się do tego, że to, co przeżył kleryk Edward, czego doświadczył w czasie wojny, w czasie okupacji i w czasie powstania warszawskiego zostawiło w nim tak wiele śladów, tak wiele znaków – jak ważne jest życie człowieka i jak ważna jest troska, aby człowiek mógł być blisko Boga. Jak potrzeba wspierać człowieka, nawet zagubionego, a może szczególnie zagubionego w odkrywaniu swojej wartości, piękna i bogactwa Boga. Niech ta dzisiejsza rocznica przez nas świętowana przyniesie i w naszym życiu odnowienie i ożywienie tego wszystkiego, co będzie służyło umocnieniu miłości do Boga i ludzi oraz ojczyzny – powiedział ordynariusz radomski.

W homilii przywołał trzy inne świadectwa powstańców.

Homilia bp. Marka Solarczyka:

Po Mszy św. reprezentanci władz i służb mundurowych przeszli z bp. Solarczykiem przed kaplicę Matki Bożej, gdzie znajduje się tablica dedykowana pamięci bp. Edwarda Materskiego, pierwszego ordynariusza radomskiego, powstańca warszawskiego. Tutaj został złożony wieniec kwiatów od Mariusza Błaszczaka, wicepremiera i ministra obrony narodowej.