Niezwykłe zdjęcia zwykłych ludzi

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 04.08.2022 13:05

To przejmująca ekspozycja pokazująca polską rzeczywistość ostatniego etapu PRL.

Wystawę można oglądać w spichlerzu z Wilkowa na trenie radomskiego skansenu. Wystawę można oglądać w spichlerzu z Wilkowa na trenie radomskiego skansenu.
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Fotografie Zofii Rydet ze zbioru "Zapis socjologiczny 1978-1990" do końca września można oglądać w Muzeum Wsi Radomskiej.

Autorka uznawana jest za jedną z najwybitniejszych postaci fotografii polskiej. Urodziła się 5 maja 1911 roku w Stanisławowie na Kresach Wschodnich. W 1929 ukończyła Gimnazjum Urszulanek. Po wojnie i krótkim pobycie w Rabce osiedliła się w Bytomiu. Fotografią zainteresowała się w połowie lat 50. ubiegłego wieku. Pierwsze zdjęcia wykonała prawdopodobnie pod wpływem starszego brata Tadeusza, autora pogłębionych psychologicznie portretów górali. Zofia, przemierzając wraz z przyjaciółmi Suwalskie, Lubelszczyznę, Podhale, Rzeszowskie, zjednywała sobie fotografowanych ludzi do tego stopnia, że pozwalali jej wejść do swych domostw, fotografować się we wnętrzach, w których żyją na co dzień.

Artystka zmarła w 1997 roku. Jej prace można oglądać w m.in. w Muzeum Narodowym we Wrocławiu i w Muzeum Sztuki w Łodzi, a także w Museum of Art w Nowym Jorku, Centre Georges Pompidou w Paryżu, Museum of Modren Art w Kioto i w National Museum of Photography, Film and Television w brytyjskim Bradforf.

- Głównym tematem jej fotograficznych opowieści był człowiek, przedstawiany w różnych ujęciach, portretach oraz reporterskim osadzeniu w jego naturalnym środowisku. Fotografka zaczęła tworzyć swoje opus magnum od 1978 roku. Cykl "Zapis socjologiczny 1978-1990" nie ma odpowiednika w polskiej fotografii, tworzą go portrety ludzkiej rodziny we wnętrzu. Fotografie z tego cyklu przedstawiają ludzi w ich domowym otoczeniu w sposób nawiązujący do dziewiętnastowiecznej "fotografii zakładowej", charakteryzuje je bezpośredniość i prostota ujęcia, osobisty stosunek fotografującej do przedstawianego motywu, naturalność i szczerość intencji - mówi Sebastian Klochowicz, z Muzeum Wsi Radomskiej, kurator wystawy.

Patronat nad wystawą w radomskim skansenie objął Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.