Prawie 5 tys. pątników z diecezji radomskiej weszło na Jasną Górę

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 14.08.2022 00:43

To największa jak do tej pory piesza pielgrzymka, która w tym roku przybyła na Jasną Górę.

Z grupą akademicką pod jasnogórski Szczyt przyszedł bp Marek Solarczyk, który podczas wędrówki na Jasną Górę odwiedzał pielgrzymie grupy. Z grupą akademicką pod jasnogórski Szczyt przyszedł bp Marek Solarczyk, który podczas wędrówki na Jasną Górę odwiedzał pielgrzymie grupy.
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Jak poinformował ks. Mirosław Kszczot, dyrektor 44. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Radomskiej na Jasną Górę, uczestniczyło w niej 4 848 pątników, w tym 88 księży, na czele z bp. Markiem Solarczykiem, który podczas dni wędrówki odwiedzał poszczególne grupy.

- Bardzo serdecznie pragnę powiedzieć "dziękuję" biskupowi Markowi, że nie przyjechał do nas, ale przyszedł razem z nami. Był wśród nas. Dziękuję za umocnienie i piękną postawę kapłana, który powinien być blisko ludzi - powiedział ks. Kszczot.

Pielgrzymom towarzyszyło 18 alumnów, 6 sióstr zakonnych i 2 braci zakonnych oraz 9 lekarzy i 103 pielęgniarki, a także liczna grupa służb porządkowych i zespołów muzycznych.

Diecezjalnej pieszej pielgrzymce towarzyszyły również pielgrzymki: biegowa z Radomia i rowerowe: z Pionek, Szydłowca, Bliżyna i Jarosławic.

Ostatniego dnia pięć kolumn pieszej pielgrzymki radomskiej oraz wszyscy, którzy zmierzali na Jasną Górę z naszej diecezji, spotkali się razem na Przeprośnej Górce przy sanktuarium św. o. Pio. Tutaj ordynariusz przewodniczył nabożeństwu dziękczynnemu. - Szliśmy do Matki Bożej z hasłem „Z Maryją posłani w pokoju Chrystusa”. Rozważaliśmy tajemnicę Eucharystii, cudownego sakramentu Bożej miłości, Bożego życia, pełni Bożej łaski. Sakramentu, który chcemy przeżywać. Pragniemy, aby Eucharystia nas przemieniała, abyśmy z mocą potrafili wejść w świat, który nas otacza - powiedział podczas nabożeństwa biskup Marek.

Pod Jasną Górą ordynariusz dziękował wszystkim pątnikom i służbom pielgrzymki. Wyrażał radość z liczebności pielgrzymi i podkreślał, że to może być początkiem dobrych rzeczy w diecezji. Wyrażał również wdzięczność pielgrzymom duchowym, którzy modlitwami wspierali zmierzających na Jasną Górę, w tym także jego samego.

Najliczniejszą, liczącą 301 pątników, była grupa z dekanatu drzewickiego, której przewodnikiem był ks. Michał Kopciński, wikariusz z Drzewicy. - Prowadziłem tę grupę po raz drugi. Ludzie cenią sobie ten piękny czas i duchowe przeżycia. Dla wielu sierpień to czas pielgrzymek. Intensywnie szykowaliśmy się do drogi od kilku tygodni. Były spotkania i zaangażowanie wielu osób. Serdecznie im dziękuję - powiedział ks. Kopciński.

Wieczorem dla pątników kieleckich, radomskich i włocławskich sprawowana była Msza św., której przewodniczył biskup włocławski Krzysztof Wętkowski, a homilię wygłosił biskup kielecki Jan Piotrowski. Bp Marek Solarczyk poprowadził wieczorną modlitwę Apelu Jasnogórskiego.