Wielka literatura i wspaniała muzyka

Krystyna Piotrowska Krystyna Piotrowska

publikacja 15.08.2022 00:07

To było unikatowe połączenie poezji, dźwięków organów oraz perkusji.

Wystąpili: od lewej Wojciech Wysocki, Leszek Lorent, Emanuel Bączkowski. Wystąpili: od lewej Wojciech Wysocki, Leszek Lorent, Emanuel Bączkowski.
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

Muzeum Wsi Radomskiej zaprosiło na IV Spotkania z Muzyką - Muzyka wielu kultur. Koncert odbył się w pochodzącym z Wolanowa zabytkowym kościele pw. św. Doroty, który znajduje się na terenie skansenu. Przybyłych na to muzyczne wydarzenie powitał Zbigniew Skuza, wicedyrektor MWR.

- Zawsze powtarzam, że koncerty w tym kościele są możliwe dzięki organom zbudowanym w projekcie unijnym i dzięki człowiekowi, który opiekuje się nimi, Emanuelowi Bączkowskiemu - podkreślił Z. Skuza.

Wystąpili muzycy prof. Leszek Lorent, jeden z najwybitniejszych perkusistów nowego pokolenia posiadający ogromny dorobek i doświadczenie artystyczne, oraz dr Emanuel Bączkowski, organista, który koncertuje jako solista oraz kameralista w Polsce, a także we Włoszech, Niemczech i Francji.

Z kolei Wojciech Wysocki, aktor telewizyjny i filmowy, przedstawił fraszki Jana Kochanowskiego oraz fragmenty „Chłopów” Władysława Reymonta. Poezji i prozie towarzyszyła muzyka.

Z. Skuza, dziękując artystom za ten niezwykły spektakl słowno-muzyczny, powiedział: - Wykonawcy pod nasze strzechy przywieźli wielką sztukę, a ten kościółek bardzo  harmonizuje z waszą muzyką. Pracowali przy nim dobrzy cieśle, rzeźbiarze, malarze. Teraz wasza sztuka i sztuka tego miejsca współgrają ze sobą.

Artystów poproszono o bis.

- To kolejny wieczór z piękną muzyką. Po raz pierwszy spotkałem się z takim połączeniem instrumentów. Przypomina to trochę utwory Mikołaja Góreckiego. To bardzo ciekawe doświadczenia muzyczne. Połączenia tradycyjnej pieśni Unii Europejskiej z perkusją i organami to coś niezwykłego. To mistrzowskie wykonanie. Profesor, który obsługiwał wszystkie instrumenty perkusyjne, na pewno zrobił to na światowym poziom. Te koncerty to wielka sprawa nie tylko dla Radomia, lecz także dla Mazowsza. Cieszę się, że Samorząd Województwa Mazowieckiego w bardzo rozsądny sposób wspiera artystów w trudnym czasie po pandemii, kiedy nie koncertowali. Tu, w Radomiu, byliśmy głodni takiej właśnie muzyki - zapewnia Jan Rejczak, radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego, członek Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Partnerzy wydarzenia: Związek Artystów Scen Polskich, Fundacja na Rzecz Rozwoju Bemowskiej Orkiestry Symfonicznej Camerata Viva i Duszpasterstwo Środowisk Twórczych Archidiecezji Warszawskiej.

Patronat honorowy nad koncertami objął Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego, a Samorząd Województwa Mazowieckiego jest partnerem wydarzenia.

Patronat medialny - "Gość Niedzielny".