Święto patrona parafii, powiatu i ziemi opoczyńskiej

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 24.08.2022 22:50

Mszy św. z okazji odpustu ku czci św. Bartłomieja w opoczyńskiej kolegiacie przewodniczył bp Marek Solarczyk.

Delegacja władz powiatu w procesji z darami. Delegacja władz powiatu w procesji z darami.
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Mimo że św. Bartłomiej jest patronem parafii od stuleci, to odpust złączony z obchodem dla upamiętnienia go jako patrona powiatu obchodzony był po raz 10. Ks. kan. Jan Serszyński, proboszcz parafii i dziekan opoczyński, witając bp. Solarczyka, który jako ordynariusz radomski po raz pierwszy przewodniczył Mszy św. w kościele kolegiackim, przypomniał, że w 2012 r. Stolica Apostolska zgodziła się na to, by św. Bartłomiej, patron najstarszego kościoła w Opocznie i najstarszej parafii w mieście, stał się patronem powiatu i ziemi opoczyńskiej. Ks. dziekan przedstawił historię parafii i jej kościołów, poczynając od najstarszego pw. św. Marii Magdaleny, który znajduje się na cmentarzu przy ul. Moniuszki, przez historię macierzystej parafii miasta, z której powstały kolejne: pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, NMP Królowej Polski w Opocznie oraz w Mroczkowie Gościnnym. Dziekan poprosił pasterza Kościoła radomskiego o modlitwę w intencji parafii i mieszkańców regionu, któremu patronuje apostoł św. Bartłomiej.

W przygotowanie i przebieg liturgii czynnie włączyli się przedstawiciele rady powiatu. Ordynariusza witał Marcin Baranowski, starosta opoczyński, oraz Maria Barbara Chomicz, wicestarosta, a członkowie rady powiatu odczytali teksty biblijne podczas Liturgii Słowa i wezwania modlitwy wiernych.

W homilii biskup Marek zwrócił uwagę na wystrój ambony, z której przemawiał. W dolnej części jej balustrady znajdują się rzeźbione anioły. Jeden trzyma krzyż, znak zbawienia i wiary, drugi ma puste ręce, w których kiedyś zapewne znajdowała się kotwica, symbol nadziei, a trzeci trzyma serce, symbol miłości. - Po to jest ta dzisiejsza uroczystość, abyśmy dziękowali za wiarę, abyśmy odnowili naszą wdzięczność i pragnienie trwania we wspólnocie, która niesie cnotę nadziei na to, że Bóg jest, prowadzi oraz wspiera i że będzie pomagał nas przemieniać. To jest również ten czas, abyśmy rozważając i wspominając świętość św. Bartłomieja potrafili odnowić i uświadomić sobie, że jesteśmy otoczeni miłością samego Boga i żebyśmy potrafili ją jak najlepiej przeżywać, rozwijać i wyrażać oraz pomagać innym. Obyśmy razem z Bogiem i innymi chcieli oraz potrafili przejść drogą, która prowadzi ku świętości – mówił ordynariusz.

Homilia bp. Marka Solarczyka:

Po Mszy św. odbyła się procesja eucharystyczna, poprowadzona przez ordynariusza, w której – podobnie jak i w odpustowej Eucharystii - wzięło udział liczne grono osób w ludowych, opoczyńskich strojach, wyrażając w ten sposób przywiązanie do historii i tradycji regionu.