Dni formacji dla katechizujących w diecezji radomskiej

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 30.08.2022 16:39

Spotkali się w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu w związku z rozpoczynającym się nowym rokiem szkolnym i katechetycznym.

Centralnym punktem spotkań były Msze św. pod przewodnictwem ordynariusza. Centralnym punktem spotkań były Msze św. pod przewodnictwem ordynariusza.
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Każdy z 860 katechizujących, księży, sióstr zakonnych i w zdecydowanej większości osób świeckich, miał do wyboru jeden z dwóch formacyjnych dni: poniedziałek 29 lub wtorek 30 sierpnia. Spotkanie rozpoczynała Msza św., której przewodniczył bp Marek Solarczyk.

- Moi drodzy, mamy wiele doświadczeń i wyobrażeń. Wiele intencji rodzi się w naszych sercach i duszach. Dlatego jesteśmy tutaj, aby radować się tą wspólnotą. Chcemy zawierzyć Bogu ten czas. Jesteśmy tutaj z dziękczynieniem za to wszystko, co się już dopełniło i dopełnia, za to wszystko, co jest bogactwem wiary, którą próbujemy wpoić w środowisko naszych szkół. Prosimy Boga o błogosławieństwo i opiekę, o mądrość na ten czas dla nas i dla naszych wychowanków, dla rodziców, aby ten czas był owocny. Niech ten rok i wszelkie nasze starania przyniosą Boże owoce w nas, i w tych, dla których podejmujemy troskę, aby przekazać prawdę o Bogu, by pomóc im przyjąć i przeżywać bliskość Boga. Aby życie naszych wychowanków było znakiem potwierdzającym, że w ich życiu owoce Boga się rozwijają i trwają - mówił ordynariusz radomski.

- Sercem i centrum katechezy jest Chrystus. Swoim życiem, obecnością w szkole musimy dawać świadectwo naszej wiary - podkreśla Monika Drążyk, katechetka w II LO im. Marii Konopnickiej w Radomiu oraz metodyk religii w Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Radomiu.

W Auli Jana Pawła II ks. Wojciech Prawda wygłosił wykład pt. "Wierzę w Kościół Chrystusowy", a o problemach szkoły mówił Wojciech Nalberski, dyrektor delegatury Kuratorium Mazowieckiego w Radomiu.

- Mamy w tej chwili około 860 katechizujących. Ci, którzy rozpoczęli pracę w latach 90., zaczynają przechodzić na emerytury, i stąd się rodzi naturalny brak. Zachęcamy do studiów na naszym Instytucie Teologicznym i do podjęcia pracy i powołania katechety - mówi ks. Stanisław Łabendowicz, dyrektor instytutu oraz Wydziału Katechetycznego kurii.