Narodowe Czytanie w Radomiu

Marta Deka Marta Deka

publikacja 03.09.2022 16:46

"Ballady i romanse" Adama Mickiewicza w gmachu Miejskiej Biblioteki Publicznej czytali artyści, władze miasta, poetka i młodzi z Ukrainy.

Fragmenty utworów czytała m.in. młodzież ukraińska. Fragmenty utworów czytała m.in. młodzież ukraińska.
Marta Deka /Foto Gość

Narodowe Czytanie to akcja promująca czytelnictwo i przypominająca największe dzieła literatury polskiej. W Radomiu odbyła się w Czytelni Ogólnej MBP przy ul. Piłsudskiego 12. Zgromadzonych przywitał Przemysław Czaja, dyrektor MBP.

- To jest wydarzenie, które co roku organizuje biblioteka i zawsze możemy liczyć na udział włodarzy miasta. Na nasze zaproszenie odpowiedzieli prezydent Radosław Witkowski i jego zastępcy Katarzyna Kalinowska i Mateusz Tyczyński oraz Sebastian Równy, dyrektor Wydziału Kultury - mówił P. Czaja. - Wysłuchacie państwo również fragmenty "Ballad i romansów" w wykonaniu Izabeli Brejtkop, aktorki Teatru Powszechnego, ale również aktorów Teatru Resursa. Brajlem dwa utwory przeczyta Emilia Frankowska, która jest poetką, osobą niewidomą. Z podziałem na role jeden z utworów przeczyta ukraińska młodzież, która od kilku miesięcy mieszka w Radomiu - dodał dyrektor MBP.

Młodzi z Ukrainy: Daria Terekhova, Kira Ovcharenko, Matwij Maleshchenko i Mykola Levshyn przeczytali fragment romansu "Kurhanek Maryli". - Dla nas to było bardzo ważne, bo przez to pokazaliśmy, że jesteśmy tutaj, w Radomiu - mówi Daria. Młodzi uczestniczą w kursach języka polskiego i w wydarzeniach organizowanych przez bibliotekę. - Na nich przygotowywaliśmy się do występu. Te kursy nam pomagają, bo język polski jest trudny - przyznaje Daria.

Uczestnicy przychodzili z własnymi egzemplarzami "Ballad i romansów". Mogli je ostemplować na pamiątkę wydarzenia.

- Cieszę się, że nasza Miejska Biblioteka Publiczna w tym wyjątkowym roku, bo obchodzi 100-lecie istnienia, uczestniczy w wielkich kulturalnych wydarzeniach organizowanych w całej Polsce - powiedział R. Witkowski i podziękował za zorganizowanie Narodowego Czytania.

"Ballady i romanse" zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu "Poezyj" Adama Mickiewicza. Do dziś są bardzo popularne, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony w 2022 roku z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru.