Rocznica koronacji obrazu MB Wychowawczyni w Czarnej

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 03.09.2022 21:28

Z okazji 23. rocznicy tamtej uroczystości Mszy św. w sanktuarium przewodniczył bp Marek Solarczyk.

Błogosławieństwo kończące rocznicową Eucharystię. Błogosławieństwo kończące rocznicową Eucharystię.
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Witając ordynariusza oraz pielgrzymów i parafian oraz przedstawicieli władz i różnych wspólnot pomagających w sanktuarium, ks. Sławomir Grochalak SAC, proboszcz i kustosz, przypomniał, że koronacji 5 września 1999 roku dokonał kard. Józef Glemp, prymas Polski wraz z bp. Edwardem Materskim i bp. Janem Chrapkiem.

Czarna jest sanktuarium, które szczególnie licznie odwiedzają mieszkańcy ziemi koneckiej. Na rocznicę koronacji przyszły pielgrzymki piesze z Końskich, Modliszewic i Nowego Kazanowa. Obok nich przyjechały też pielgrzymki rowerowe. - Staram się uczestniczyć w tych uroczystościach i cieszę się, że udało mi się być tutaj i w tym roku - mówi pani Barbara, nauczycielka z Końskich.

W homilii bp Marek podkreślił z radością dużą liczbę młodych, którzy wzięli udział w uroczystości. Wskazując na Maryję, czczoną w Czarnej tytułem Wychowawczyni, zwracał się do słuchaczy, podkreślając, że są obecni rodzicie, dziadkowie, nauczyciele, duszpasterze, wszyscy, którzy pełnią rolę wychowawców i w tym miejscu wpatrują się w Maryję Wychowawczynię. Prosił przez Jej wstawiennictwo, abyśmy byli wychowankami Boga.

- Ta godność Wychowawczyni jest źródłem wielkiej nadziei, że jesteśmy wychowywani przez Pana Boga. Czy jest tutaj ktoś, kto może powiedzieć: "Panie Boże już nie potrzebujemy Twojej opieki i Twojej prawdy?" - pytał retorycznie bp Marek, a kończąc homilię, powiedział: - Niech Maryja Wychowawczyni umacnia naszą wiarę. Niech umacnia naszą nadzieję, że to wszystko, co czynimy i to wszystko, co Bóg czyni wobec nas, jest znakiem, jest Jego dziełem, które z naszą ufnością będzie się rozwijało i przyniesie owoce. Niech umacnia naszą miłość, abyśmy potrafili dostrzec tę troskę i opiekę Boga i abyśmy potrafili być sługami tej troski i Bożej opieki i Bożej miłości dla innych.

Homilia bp. Marka Solarczyka:

Pierwszy murowany kościół w Czarnej z fundacji Izabeli Małachow­skiej z Humieckich, zbudowany na miejscu pierwotnej kapliczki drewnianej, powstał w 1763 roku. W nim umieszczono cudowny obraz Matki Bożej.

Obecna świątynia stanęła obok tej kaplicy w I poł. XX w., a została konsekrowana w 1930 roku przez bp. Pawła Kubickiego.

Cudowny obraz Matki Bożej pochodzi z przełomu XVI i XVII w. Namalowany został na wzór rzymskiego „Salus Populi Romani” (ratunek ludu rzymskiego). Prymas Władysław Łubieński udzielił w 1763 roku zezwolenia na kult obrazu i w tym też celu wybudowano w Czarnej pierwotną kaplicę. Od lat 90. XX w. nosi tytuł: "Matka Boża Wychowawczyni", który został umocniony nauczaniem papieża Jana Pawła II: "Szczególne dary, którymi Bóg napełnił Maryję, usposabiały Ją zwłaszcza do roli Matki i wychowawczyni. Maryja i Józef jawią się jako wzór wszystkich wychowawców" (Audiencja generalna, 27 li­stopada 1996). Szczęśliwą okolicznością jest fakt - zbieżność, że te słowa wypowiedział Jan Pa­weł II po spotkaniu z księżmi pallotynami z Czarnej. W czasie pobytu w Radomiu, 4 czerwca 1991 r., Jan Paweł II poświęcił korony przeznaczone dla cudownego obrazu.