Rocznica koronacji w Skrzyńsku

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 08.09.2022 16:48

Uroczystość, której przewodniczył bp Marek Solarczyk, była jednocześnie odpustem parafialnym z okazji święta Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

Rocznica koronacji w Skrzyńsku Od tego roku nowym kustoszem sanktuarium jest ks. Aleksander Mańka. ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Długo oczekiwana uroczystość koronacji łaskami słynącego obrazu Matki Bożej Staroskrzyńskiej odbyła się 24 lata temu, 6 września 1998 roku. Była to pierwsza taka celebracja w diecezji radomskiej, a zabiegał o nią pierwszy ordynariusz bp Edward Materski. Uroczystości przewodniczył prymas Polski kard. Józef Glemp w obecności 19 biskupów i ok. 100 tys. wiernych. Po trzech latach od koronacji miało miejsce smutne wydarzenie. W nocy z 24 na 25 czerwca 2001 r. cudowny wizerunek został ukradziony. Dzięki intensywnym pracom policji odnaleziono go kilka dni później w Warszawie, ale bez koron i ram.

Jak podkreśla ks. kan. Andrzej Szewczyk, emerytowany kustosz sanktuarium, który przygotowywał uroczystość koronacji, przedstawiciele policji publicznie wyrażali opinię, że była to niezwykła sytuacja, bo takie odnalezienia się nie zdarzają. Podczas uroczystego przekazania obrazu w Skrzyńsku, z licznym udziałem policji, powstała myśl, która została ogłoszona - że Matka Boża Staroskrzyńska jest patronką policji. Funkcjonariusze podkreślali, że po fakcie odnalezienia obrazu zostało rozwiązanych wiele zaległych spraw.

Diecezja radomska przygotowywała się do uroczystości rekoronacji, która odbyła się 1 września 2002 roku. Przewodniczył jej ówczesny ordynariusz radomski bp Zygmunt Zimowski, który do tytułu Staroskrzyńska dodał: Matka Pięknej Miłości.

Od tamtej pory, i tak było w tym roku, w okolicy rocznicy koronacji słynącego łaskami obrazu policjanci pielgrzymują do swojej patronki.

Do tych wydarzeń nawiązał w homilii bp Marek Solarczyk, podkreślając obecność funkcjonariuszy. Ordynariusz skierował także modlitewne słowo zawierzenia: - Maryjo, zawierzamy Ci dzisiaj każdego z nas. Zawierzamy nasze rodziny, zawierzamy naszą parafię, zawierzamy tych, z którymi i dla których żyjemy i podejmujemy służbę w naszym życiu. Zawierzamy Ci naszą diecezję. Niech to, co jest oddaniem naszego życia, z mocą Twojego orędownictwa przyniesie jak najpiękniejsze i jak najbogatsze owoce. Wspieraj nas i chroń, abyśmy zawsze potrafili dostrzegać to, że jesteśmy dziećmi Boga i sługami Jego dzieła. I obyśmy stali się narzędziami i źródłem Jego owoców - prosił bp Marek.

Homilia bp. Marka Solarczyka:

Podczas rocznicy koronacji obecny był sztandar mazowieckiej Wojewódzkiej Komendy Policji, a z licznym gronem wiernych w uroczystości uczestniczyli przedstawiciele lokalnych władz na czele z Marianem Niemirskim, starostą przysuskim, oraz Tomaszem Matlakiewiczem, burmistrzem gminy i miasta Przysucha.

Sanktuarium w Skrzyńsku jest jednym z najstarszych maryjnych sanktuariów w Polsce. Pierwszy kościół - pw. Trójcy Świętej i św. Wojciecha - był zbudowany ok. 1132 r. przez Piotra Włostowica, a dedykował go w 1204 r. arcybiskup gnieźnieński Henryk Kietlicz. Według przekazu Jana Długosza, Piotr Dunin w XV w., narażając się księciu Władysławowi i jego żonie, został z ich rozkazu okaleczony. Kronikarze opisują, że Dunin, modląc się przed swoim ulubionym obrazem, otrzymał łaskę uzdrowienia. Ten wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem ofiarował następnie kościołowi w Skrzyńsku.