Centrum Pomocy Uchodźcom i Imigrantom Caritas

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 21.09.2022 12:12

Caritas Diecezji Radomskiej otworzyła centrum w budynku przy ul. Wernera 8a w Radomiu.

O centrum pomocy i projektach współpracy mówili (od lewej): ks. Karol Piat, ks. Damian Drabikowski i Andrzej Anasiak. O centrum pomocy i projektach współpracy mówili (od lewej): ks. Karol Piat, ks. Damian Drabikowski i Andrzej Anasiak.
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Jednocześnie organizacja podpisała umowę z przedsiębiorstwem z Grójca na świadczenie usług w zakresie pośrednictwa pracy i doradztwa personalnego dla obcokrajowców.

- W Centrum Pomocy Uchodźcom i Migrantom Caritas Diecezji Radomskiej świadczona jest pomoc w wypełnianiu wniosków, jak również opieki nad dziećmi. W najbliższym czasie organizacja chce rozszerzyć działalność. Mamy czterech pracowników socjalnych zajmujących się pomocą w dopełnieniu formalności, mamy pokój zabaw dla dzieci, planujemy otworzyć biuro psychologa - mówi ks. Damian Drabikowski, dyrektor Caritas Diecezji Radomskiej.

Andrzej Anasiak, przedstawiciel firmy Timberworks, która zajmuje się pośrednictwem pracy i od 6 lat współpracuje głównie z pracownikami spoza UE, między innymi z Ukrainy, zachęca do skorzystania przez uchodźców z usług swojej firmy w kwestii legalizacji pobytu lub pracy, a także jej pozyskania.  - W tym projekcie chcielibyśmy pomóc tym, którzy poszukują pracy, bądź porady związanej z legalizacją pracy lub legalizacji pobytu w naszym kraju. Myślę, że będzie to także świetna okazja do współpracy z radomskimi przedsiębiorcami, którzy poszukują pracowników, specjalistów czy też pracowników do prostych prac. Służymy pomocą i będziemy zbierali takie oferty - zapewniał A. Anasiak, zaznaczając, że ze strony uchodźców jest duże zainteresowanie, aczkolwiek sporą przeszkodą jest bariera językowa.

Z kolei ks. Karol Piłat, zastępca ks. Drabikowskiego, informuje o projekcie "Razem Możemy Więcej". - Caritas Diecezji Radomskiej realizuje projekt „Razem Możemy Więcej - Pierwsza Edycja Programu Aktywizacyjnego dla Cudzoziemców »Lokalna Profilaktyka Społeczna«”, który finansowany jest ze środków Ministra Rodziny i Polityki Społecznej. Głównym celem jest zidentyfikowanie i niwelowanie trudności i barier, z którymi spotykają się cudzoziemcy w codziennym życiu zarówno w wymiarze indywidualnym, jak również w kontekście funkcjonowania w systemie instytucjonalno-prawnym państwa. W ramach projektu prowadzone są lekcje języka polskiego, a w październiku planowany jest wyjazd integracyjny dla uczestników. W trakcie wyjazdu uchodźcy będą mieli możliwość poznania polskiej historii, kultury i tradycji narodowej - mówi ks. Piłat.

Pokój zabaw dla dzieci.   Pokój zabaw dla dzieci.
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość