Trenują, by stawić czoła sytuacjom kryzysowym

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 21.09.2022 13:41

Żołnierze 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej w kilku miejscach na Mazowszu uczestniczyli w ćwiczeniach przygotowujących do współpracy z innymi służbami w sytuacjach kryzysowych.

Terytorialsi ćwiczyli między innymi z Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym. Terytorialsi ćwiczyli między innymi z Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym.
Archiwum WOT

Klęski żywiołowe, działania terrorystyczne, zagrożenie zdrowia i życia ludzkiego czy mienia - ich czynniki i charakter przeciwdziałania różnią się od siebie, jednak wspólnym mianownikiem w walce z nimi jest czas i dobra organizacja współpracy między służbami. W celu zacieśnienia tej współpracy, ale przede wszystkim wypracowania modelu działania w przypadku zagrożenia, mazowieccy terytorialsi zintensyfikowali ćwiczenia przygotowujące ich do współdziałania z innymi służbami w sytuacjach kryzysowych.  

- Największe ćwiczenia przygotowujące do współdziałania ze służbami oraz doskonalące nabyte już umiejętności odbyły się w ostatnim czasie w Radomiu.  W ramach kompleksowego ćwiczenia proobronnego RADOM 2022 mazowieccy terytorialsi we współpracy z Urzędem Miejskim, Policją, Strażą Pożarną, Strażą Miejską oraz Radomską Stacją Pogotowia Ratunkowego uczestniczyli w reżyserowanych epizodach, których celem było doskonalenie podejmowania wspólnych działań w sytuacji realnego zagrożenia. W scenariusz ćwiczenia wchodziły m.in.: ewakuacja mieszkańców czy zatrzymanie osoby podejrzanej o dywersję - informuje Weronika Chochoł, z Sekcji Komunikacji Społecznej/Zespołu Prasowego 6MBOT.

- Żołnierze 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej uczestniczyli również w ćwiczeniach Szkoła-22 w Zespole Szkół w Wieliszewie. Terytorialsi wspólnie z policją, BOA, ratownikami medycznymi i urzędnikami ćwiczyli działania przewidziane do realizacji w przypadku wystąpienia zdarzenia terrorystycznego, jak i działania ratownicze w przypadku katastrofy w ruchu drogowym. Za mazowieckimi terytorialsami również szkolenie zintegrowane, którego częścią były ćwiczenia z Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym i Strażą Pożarną. Podczas tych zajęć żołnierze zdobywali i pogłębiali wiedzę z zakresu ratownictwa wodnego i pierwszej pomocy - dodaje.