Doroczna Pielgrzymka Kół Żywego Różańca Diecezji Radomskiej

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 01.10.2022 23:09

W sanktuarium NMP Królowej Różańca Świętego w Wysokim Kole odbyła się po raz 15.

Doroczna Pielgrzymka Kół Żywego Różańca Diecezji Radomskiej Polowej Mszy św. w sanktuarium przewodniczył bp Marek Solarczyk. ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Centralnym punktem spotkania była polowa Msza św., której przewodniczył bp Marek Solarczyk. Nawiązując do słów czytanej Ewangelii, opowiadającej o powrocie uczniów wysłanych przez Pana Jezusa, by przygotować różne miejscowości na Jego przyjście, ordynariusz powiedział: - Przywołując fragment Ewangelii wg św. Łukasza: "Wróciło siedemdziesięciu dwóch z radością mówiąc: »Panie, przez wzgląd na Twoje imię, nawet złe duchy nam się poddają«", wolno nam powiedzieć: nawet księży przy ołtarzu jest więcej niż 72. A co powiedzieć o was, drodzy bracia i siostry, zgromadzeni tutaj. Stajemy przy tym ołtarzu jak ci uczniowie. Stajemy jak ci, którzy poszli za Jezusem, którzy chcą iść za Jezusem, którzy chcą żyć z Jezusem, którzy poprzez swoje życie, ale i poprzez to wszystko, co jest bogactwem duchowym płynącym z modlitwy różańcowej, chcą żyć dla Jezusa i wspierać innych.

W pielgrzymce wzięło udział ok. 2 tys. członków różańcowych wspólnot z wielu parafii naszej diecezji. Towarzyszyło im prawie 100 księży.

Przed Mszą św. konferencję formacyjną wygłosił ks. Szymon Mucha, moderator Żywego Różańca Diecezji Radomskiej. O działalności Rycerzy Kolumba i ich założycielu bł. ks. Michaelu McGivneyu mówił Andrzej Anasiak, delegat stanowy Zakonu Rycerzy Kolumba w Polsce.

Witając przybyłych, ks. Artur Piasek, kustosz sanktuarium, powiedział: - Przed wejściem do naszego sanktuarium widnieją słowa bł. kard. Stefana Wyszyńskiego: "Przez Różaniec można wyprosić wszystko". Bardzo w to wierzymy, dlatego tu jesteśmy jako rodzina różańcowa. Tak bardzo w tych niespokojnych czasach leży nam na sercu sprawa pokoju, stąd hasło tegorocznej pielgrzymki: "Odmawiajcie Różaniec, aby wyprosić pokój dla świata". Obecnie z niepokojem patrzymy na Wschód. Skoro zaś na Różańcu można wyprosić wszystko, módlmy się z wiarą o pokój dla świata, bo wszystko możliwe jest dla tego, kto wierzy.

Do tych słów odniósł się bp Marek: - Moi drodzy, jak zawsze czujemy się tutaj jak w domu. Jesteśmy jako ci, którzy stoją napełnieni miłością, darem bliskości, tego wszystkiego, co Maryja jako Matka wnosi w życie każdego z nas. I w tej Eucharystii dziękujemy za to niewyobrażalne bogactwo duchowe darów, które płyną dzięki wam, kochani, dzięki waszej modlitwie różańcowej, przez życie wierne Bogu, przez wiarę, która jest świadectwem troski o to, aby jednoczyć się z Bogiem, aby życie wyrażało i niosło to, co jest mocą miłości i dobroci Boga. Tak, jak ksiądz kustosz zaznaczył, zawierzamy te intencje, które są widoczne i bliskie każdemu, z prośbą o pokój, o pokój na świecie, o pokój za wschodnią granicą, o pokój w naszych rodzinach, we wspólnocie naszego Kościoła radomskiego, o pokój w sercu każdego z nas. Przylgnijmy do Jezusa, a wtedy będziemy otoczeni miłosnym sercem Maryi.

W homilii ordynariusz prosił o wstawiennictwo Matki Bożej: - Chcemy dziś szczególnie prosić Maryję: opiekuj się i pomóż. Oręduj za nami i nas wspieraj. Niech ten dzisiejszy dzień i ten pierwszy dzień października, otwierający miesiąc Różańca, tak naprawdę sprawi, że to będzie czas, w którym będzie się to dokonywało z ludzkim oddaniem, troską i poświęceniem. Będzie znakiem i przyniesie owoce zwycięstwa Bożej łaski, Bożej dobroci, Bożego miłosierdzia i przyniesie ten pokój, który jest w stanie przemienić wszystko.

Homilia bp. Marka Solarczyka: