Tłumy w radomskim skansenie na Festiwalu Ziemniaka

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 02.10.2022 22:01

Muzeum Wsi Radomskiej przygotowało bogaty program, a wśród wydarzeń - konkurs kulinarny i gotowanie z Karolem Okrasą.

Jury miało niełatwe zadanie. Nie tylko ze względu na wyrównany poziom, ale przez sam fakt, że trzeba było dać radę spróbować ponad 30 potraw. Jury miało niełatwe zadanie. Nie tylko ze względu na wyrównany poziom, ale przez sam fakt, że trzeba było dać radę spróbować ponad 30 potraw.
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

W konkursie kulinarnym potrawy, w których miały królować i królowały ziemniaki, przygotowało ponad 30 zespołów. Decyzją jury, w którym były Anna Ziółek i Aleksandra Żytnicka z radomskiego skansenu, a przewodniczył mu Karol Okrasa, przy czynnym udziale Ilony Jaroszek, dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej, zwyciężyło Koło Gospodyń Wiejskich z Oleksowa za potrawę "Gołąbki ziemniaczane gruchacze". Drugie miejsce przypadło Kołu Gospodyń Wiejskich "Zgrany Babiniec" z Szydłówka za "Trepy z mięsem i kapustą". Trzecie miejsce zajęło Stowarzyszenie "Aktywni na Targowej" ze Skaryszewa za "Kartoflankę świąteczną".

W wielu miejscach w skansenie przygotowano tematyczne wydarzenia i atrakcje.

W zagrodzie z Alojzowa miały miejsce pokaz cięcia sieczki, kiermasz twórczości ludowej i rękodzieła oraz sprzedaż miodów oraz innych towarów powiązanych z tematyką festynu.

Przychodzący do zagrody z Chomentowa mogli obejrzeć pokaz szatkowania i ubijania kapusty, przygotowany przez Zespół Obrzędowy "Zaborowianki", pokaz ręcznego odziarniania lnu, kukurydzy, prosa, soi, warsztaty wykonywania pędzli z prosa. Tutaj też był kiermasz twórczości ludowej i rękodzieła oraz sprzedawano miody oraz inne towary powiązane z tematyką festynu.

W zagrodzie z Kłonówka odbył się pokaz ręcznej obróbki lnu, warsztaty tkactwa, pokaz pracy piłą "moja-twoja", tradycyjnego tkania czapek, skarpet i rękawic.

Zagroda z Bartodziejów była miejscem pokazu wyplatania koszy na ziemniaki oraz warsztatów wikliniarskich.

Na polach skansenu przygotowano tradycyjne wykopki. Był pokaz ręcznego kopania ziemniaków oraz obrzęd "Okrężnej", przygotowany przez Zespół "Ostatki". Było kopanie ziemniaków kopaczką konną, orka i bronowanie, a także pokaz siewu ręcznego z płachty. Wykopane ziemniaki pieczono w ognisku i częstowano nimi widzów.

Wystawiały się koła gospodyń wiejskich. Był eko-rynek, prezentacja polskich spanieli myśliwskich oraz warsztaty gotowości: gotowi.org, uczący reagowania w sytuacjach różnych zagrożeń.