Przyznano nagrodę Viventi Caritate za 2022 rok

Krystyna Piotrowska Krystyna Piotrowska

publikacja 19.10.2022 14:43

- Dzisiaj stańmy z otwartością naszego serca, dziękując za tych, dzięki którym w naszym życiu potwierdza się i uobecnia prawda o tym, że Bóg jest siłą, źródłem i mocą naszego życia - powiedział bp Marek Solarczyk.

Przedstawiciele Fundacji im. Brata Alberta z bp. Markiem Solarczykiem oraz ze Zbigniewem Miazgą (z prawej) i bratem biskupa Jana (drugi od lewej). Przedstawiciele Fundacji im. Brata Alberta z bp. Markiem Solarczykiem oraz ze Zbigniewem Miazgą (z prawej) i bratem biskupa Jana (drugi od lewej).
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

Nagrodę Viventi Caritate za 2022 rok otrzymała Fundacja im. Brata Alberta z Radwanowic. Uroczyste wręczenie nagrody odbyło się 18 października w rocznicę tragicznej śmierci, 21 lat temu, pasterza diecezji radomskiej bp. Jana Chrapka. Nagroda przyznawana jest w uznaniu zasług w działalności charytatywnej, społecznej, kulturalnej - wynikających z ewangelicznego wezwania do niestrudzonego poszukiwania dobra.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. której przewodniczył bp Marek Solarczyk.

Uczestniczyli w niej m.in. parlamentarzyści, władze samorządowe , wykładowcy WSD, alumni, księża siostry zakonne, rodzina bp. J. Chrapka i przyjaciele.

Rozpoczynając Eucharystię biskup powiedział: - Dziś przypada 21 rocznica śmierci bp Jana, drugiego pasterza diecezji radomskiej. Stajemy z wrażliwością wiary i nadziei życia wiecznego, i z ufnością, że on uczestniczy w życiu Boga. Prosimy o tę moc Bożej miłości, aby ona ubogacała Jego, aby przemieniała nas. Dzisiaj rozważając tajemnice miłości Bożej szczególnie prosimy o wstawiennictwo patrona tego dnia, kiedy przeżywamy święto Ewangelisty św. Łukasza. A skoro święty Łukasz to również patron służby zdrowia. W czasie tej Mszy św. zawierzamy wszystkich, którzy troszczą się i dbają, wspierają innych w trosce o zdrowie.

W homilii bp Marek zaznaczył: - Dzisiaj stańmy z otwartością naszego serca, dziękując za tych, dzięki którym w naszym życiu potwierdza się i uobecnia prawda o tym, że Bóg jest siłą, źródłem i mocą naszego życia. Że jesteśmy gotowi razem ze św. Michałem Archaniołem i z tymi wszystkimi, dla których te słowa stały się bliskie i ważne, wołać „Któż jak Bóg”. Wróćmy dzisiaj do wdzięczności, ale i zawierzenia tych wszystkich, którzy z oddaniem i poświęceniem to dzieło, i te dzieła, realizują opiekując się innymi - w takiej lub innej formie służby dla życia doczesnego, ale i wiecznego drugiego człowieka. Bądźmy tymi, którzy dostrzegając te owoce obecności i działania Boga dzisiaj, z całą troska i oddaniem, powiemy, że chcemy je dalej ponieść.

Rozpoczynając uroczystość wręczenia nagrody Zbigniew Miazga, współtwórca Fundacji im. bp. Jana Chrapka, przypomniał postać tragicznie zmarłego biskupa: - To w naszym mieście, na naszej radomsko-świętokrzyskiej ziemi objawiła nam się w pełni postać bp Jana, którego głównym przymiotem była pasja wiary i chęć służenia Chrystusowi w bliźnim. Rozmodlony, skromny, pracowity, oczytany, posłuszny, pokorny, wrażliwy, świadomy drogi, w którą chce wyruszyć. W oparciu o ten fundament dojrzewał w zgromadzeniu księży michalitów, w blasku charyzmatu bł. ks. Bronisława Markiewicza, wielkiego wychowawcy młodzieży. Do Radomia przybył pełen zapału, pasji i rozlicznych wizji. To była miłość Chrystusa , to było słowo klucz w jego posługiwania na każdej płaszczyźnie, co również znalazło odbicie w treści listów pasterskich. Miłością szczególną ukochał nasze miasto, o który mówił „mój kochany Radom”. Chciał wyciągnąć miasto z marazmu i niemocy, otworzyć przed mieszkańcami perspektywy wzrastania - również w sensie materialnym.

O nagrodzonej fundacji przeczytał Wojciech Dąbrowski, sekretarz Funduszu im. bp. Jana Chrapka, przyznającego nagrodę Viventi Caritate (Żyjącemu Miłością): - To najstarsza fundacja w Polsce. Ma 35 lat działalności. Została powołana do życia z jasno sprecyzowaną myślą niesienia pomocy osobom niepełnosprawnym intelektualnie. Do dziś przewodzi tej fundacji i jest jej założycielem, ksiądz o wielkim sercu. Działania fundacji obejmują prowadzenie domów stałego pobytu, domu dziennego pobytu, warsztatów terapii zajęciowej, świetlic terapeutycznych, ośrodków adaptacyjnych, szkół oraz przedszkoli integracyjnych. Obecnie fundacja to 35 palcówek na terenie Polski, sprawujących opiekę nad ponad 1200 wychowankami. Wciąż tworzy ją zaangażowanie opiekunów, pracowników, wolontariuszy i przyjaciół, którzy z troską patrzą na ludzi, którzy znajdują się na marginesie zainteresowania współczesnego świata.

Jak informował W. Dąbrowski z fundacją związany był bp Jan Chrapek, który zawsze wspierał najróżniejsze inicjatywy społeczne, stowarzyszenia i fundacje, których celem była opieka nad niepełnosprawnymi i ubogimi. Kiedy fundacja tworzyła warsztaty terapii zajęciowej za jego sugestią otrzymały one imię bł. Bronisława Markiewicza.

- Bp Jan Chrapek odprawił Mszę św. w kaplicy schroniska i wmurował kamień węgielny pod budynek warsztatów. Dzisiejszy laureat nagrody Viventi Caritate pięknie osadzony jest w tej miłości. Miłości przemieniającej, wzbogacającej, niosącej nadzieję, czyniącej świat lepszym - podkreślił W. Dąbrowski.

Nagrodę Viventi Caritate za 2022 rok wręczyli: bp Marek Solarczyk, przewodniczący kapituły, Marek Chrapek, brat biskupa Jana Chrapka, członek kapituły i twórca Funduszu im. Jana Chrapka Zbigniew Miazga.

Za wyróżnienie nagrodą podziękował przewodniczący Fundacji im. brata Alberta Jan Bujnowicz oraz odczytał list od prezesa fundacji ks. Tadeusza Zaleskiego. Po zakończonej uroczystości jej uczestnicy przeszli do grobu bp Jana Chrapka, znajdującego się w przedsionku katedry, na krótką modlitwę.