Wystawa poświęcona ks. Adamowi Popkiewiczowi w Cerekwi

Marta Deka Marta Deka

publikacja 17.11.2022 14:31

Ks. Popkiewicz był budowniczym kościoła w Cerekwi. Założył też tam Ochotniczą Straż Pożarną i został jej pierwszym prezesem.

O ekspozycji opowiada Elżbieta Malecińska. O ekspozycji opowiada Elżbieta Malecińska.
Marta Deka /Foto Gość

Wystawę można oglądać w Domu Ludowym. Przygotowała ją Elżbieta Malecińska, kierownik tej placówki. Pani Elżbieta jest też strażakiem ochotnikiem. - Mój pradziadek tworzył z ks. Popkiewiczem OSP w Cerekwi. I to właśnie temu kapłanowi poświęcona jest wystawa. W 2020 roku nasza jednostka obchodziła 90. rocznicę powstania. Wtedy nie mogliśmy świętować jubileuszu, bo były czasy covidowe - wyjaśnia E. Malecińska.

Ks. Popkiewicz urodził się w 1880 roku we wsi Pęczyny w parafii Jankowice Sandomierskie. Był alumnem Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu. Święcenia kapłańskie przyjął w 1903 roku. Doktorat nauk politycznych i ekonomicznych uzyskał na uniwersytecie we Fryburgu w Szwajcarii. - W 1917 roku został proboszczem parafii w Cerekwi i wicedziekanem dekanatu radomskiego. Był wtedy bardzo młodym człowiekiem, bo miał 37 lat. Kiedy tu przyszedł, murowany kościół pochodzący z około 1500 roku był w rozsypce - opowiada E. Malecińska.

Nowy kościół zaczęto budować w 1929 roku według projektu Stefana Szyllerera. Ks. Popkiewicz wybudował też plebanię, wikariat, organistówkę i budynki gospodarcze.

Ochotniczą Straż Pożarną założył w 1930 roku wraz z Franciszkiem Wrześniem, Antonim Smolińskim, Józefem Michalskim i Adamem Malecińskim. I został jej pierwszym prezesem.

W czasie II wojny światowej ks. Popkiewicz wspierał partyzantów i żołnierzy AK. - Od starszych mieszkańców Cerekwi słyszałam, że był nękany przez gestapo, bo pomagał żołnierzom i wtedy podupadł na zdrowiu. Na wystawie jest dokument podpisany przez Feliksa Kozieła, pierwszego kierownika Szkoły Powszechnej w Cerekwi, który był żołnierzem AK. Poświadcza w nim, że była u nas siatka kontaktowa m.in. mjr. Hubala. W 1950 roku został on odwołany z kierownika szkoły i musiał się ukrywać. W 1952 roku ks. Popkiewicz został zaliczony do grona księży "wrogich wobec PRL" - mówi E. Malecińska.

Ks. Popkiewicz zmarł 17 kwietnia 1953 roku. Pochowany jest na cmentarzu parafialnym w Cerekwi.

Na wystawie znalazły się zdjęcia z działalności ks. Popkiewicza w Cerekwi i z jego pogrzebu, a także stroje liturgiczne, w których sprawował nabożeństwa. Są pamiątki z rozbiórki starego kościoła, jak figury Chrystusa, czy relikwiarz w kształcie krzyża. Oddzielne miejsce na ekspozycji zajmują hełmy bojowe, czapki, prądownice i dokumenty pokazujące historię OSP w Cerekwi. - Jest m.in. odpis rejestracji naszego statutu w 1931 roku, kilka dokumentów związanych z działalnością ks. Popkiewicza, jest rachunek za służenie strażaków do Mszy pogrzebowej, bo jak ktoś był bogatszy i chciał, żeby pogrzeb pięknie wyglądał, to szedł do OSP, strażacy przychodzili w mundurach, mieli zapalone pochodnie - opowiada E. Malecińska.

Wystawa czynna będzie do 26 listopada. Można ją zwiedzać od poniedziałku do piątku od 16.00 do 20.00,  a w sobotę od 10.00 do 14.00.


Więcej o ks. Adamie Popkiewiczu w wydaniu papierowym „Gościa Radomskiego AVE” nr 47 na 27 listopada.