Cecyliańskie Spotkania Chórów

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 22.11.2022 20:33

Odbyły się w kościele parafialnym w Kraśnicy po dwuletniej przerwie, spowodowanej pandemią.

Swe dokonania zaprezentowało niemal dziesięć zespołów muzycznych z terenu całej diecezji radomskiej. Na zdjęciu: Chór NSJ z parafii pw. NSJ w Radomiu, pod batutą ks. Sebastiana Osińskiego. Swe dokonania zaprezentowało niemal dziesięć zespołów muzycznych z terenu całej diecezji radomskiej. Na zdjęciu: Chór NSJ z parafii pw. NSJ w Radomiu, pod batutą ks. Sebastiana Osińskiego.
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Spotkania chórów z okazji wspomnienia św. Cecylii, patronki śpiewu i muzyki kościelnej, to inicjatywa, do której wróciła parafia św. Wojciecha w Kraśnicy, tym razem wsparta przez Miejski Dom Kultury w Opocznie. - Wspólnie postanowiliśmy, że warto taką inicjatywę kontynuować. Spotkania są kontynuacją tego, co kilka lat temu wymyślił organista parafii w Kraśnicy Michał Fiderek. Z powodu pandemii była dwuletnia przerwa. Teraz, po rozmowie z proboszczem, ks. Dariuszem Laseczką, ponownie zorganizowaliśmy wydarzenie - mówi Zdzisław Miękus, dyrektor opoczyńskiego MDK.

Występom przysłuchiwał się burmistrz Opoczna Dariusz Kosno. - Dobrze, że Miejski Dom Kultury włączył się w tę inicjatywę. Wiadomo, że największą ucztą duchową jest Msza św., ale tak ubogacona występami chórów to coś wyjątkowego, to niezwykłe przeżycie - zaznacza burmistrz.

Na koncercie była wicestarosta opoczyńska Maria Barbara Chomicz. - Bardzo się cieszę, że dostaliśmy zaproszenie na to spotkanie cecyliańskie. Jestem pod ogromnym wrażeniem. Śpiew chóralny w kościele ma wielorakie znaczenie, bo każdy śpiewak ma coś do przekazania. Każdy śpiewa swoim głosem i w efekcie wychodzi z tego przepiękna muzyka, która wznosi serce do Boga - mówi wicestarosta.

Obecnego na spotkaniu ks. Wojciecha Szarego, przewodniczącego diecezjalnej Komisji ds. Muzyki i Śpiewu Kościelnego, cieszy fakt istnienia parafialnych chórów. - Jest ich około czterdziestu. Ta liczba się zmienia. Raz rośnie, raz maleje. Dobrze, że są i chwała tym, którzy je prowadzą. Chóry mają dwa zadania: podtrzymywać śpiew ludu, a także koncertować - mówi ks. Szary.

Spotkanie rozpoczęła Msza św., a po niej wystąpiły: Opoczyńska Orkiestra Miejska pod kierunkiem kapelmistrza Bartłomieja Gawrona, Chór Dominanta z parafii w Radoszycach pod batutą Mariusza Kwaśkiewicza, Chór Fermata z parafii w Szydłowcu pod batutą Zbigniewa Matli, Chór św. Ludwika z Bliżyna pod batutą Jarosława Wiśniosa, Chór NSJ z parafii pw. NSJ w Radomiu pod batutą ks. Sebastiana Osińskiego, Chór Dzwon z parafii pw. św. Bartłomieja w Opocznie pod batutą Michała Boćka, Chór Jana Pawła II Totus Tuus z Opoczna pod batutą Piotra Pawlika, Chór Sursum Corda z parafii pw. NSJ w Skarżysku-Kamiennej pod batutą Teodora Ireneusza Gołąbka, Chór Cantabile z MDK w Opocznie pod kierunkiem Kamilli Biniek-Kaczorowskiej i Chór Adalbertus z parafii w Kraśnicy.